4.8/5 - (94 votes)

Przed przystąpieniem do przetargu na mieszkanie warto zrobić kilka rzeczy. Podpowiadamy, o czym koniecznie trzeba pamiętać.

Ogłoszenie o przetargu

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać ogłoszenie o przetargu. Znajdziemy tam bardzo wiele potrzebnych informacji, zarówno o stanie faktycznym, jak i prawnym interesującego nas lokalu oraz budynku, w którym się on znajduje.

Z lektury ogłoszenia dowiemy się m.in.:

  • czy możemy wziąć udział w przetargu (zdarza się, że przetarg jest adresowany tylko do określonej grupy osób, np. pracowników danego zakładu pracy),
  • kiedy przetarg się odbędzie,
  • w jakim terminie można obejrzeć lokal i przejrzeć związane z nim dokumenty,
  • jakie dokumenty trzeba złożyć, żeby wziąć w udział w przetargu,
  • w jakiej wysokości i do kiedy należy wpłacić wadium.

Księga wieczysta

Księga wieczysta to podstawowy dokument określający stan prawny nieruchomości. Możemy dowiedzieć się z niego m.in. czy na danej nieruchomości została ustanowiona hipoteka, czy są z nią związane jakieś służebności (np. prawo dożywocia) albo czy lokal jest w jakiś inny sposób obciążony.

Numer księgi wieczystej lokalu znajdziemy w ogłoszeniu o przetargu. Posiadając ten numer, możemy on-line zapoznać się ze stanem prawnym mieszkania na specjalnej podstronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem Ekw.ms.gov.pl.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie mieszkania oferowane w przetargach posiadają założoną księgę wieczystą. Czasem jest ona zakładana dopiero po sprzedaży lokalu (wniosek o jej założenie pojawia się wówczas w akcie notarialnym). Jeśli więc lokal nie posiada założonej księgi wieczystej, nie jest to żadną nadzwyczajną sytuacją, która powinna nas zaniepokoić.

Przy przeglądaniu i sprawdzaniu ksiąg wieczystych należy odróżniać dwie sprawy: księgę wieczystą lokalu i księgę wieczystą gruntu, na którym usytuowany jest budynek. O ile – jak wspomnieliśmy wcześniej – lokal może nie mieć założonej księgi wieczystej, o tyle grunt, na którym stoi lokal, powinien już taką księgę wieczystą na pewno posiadać (jej numer także powinniśmy znaleźć w ogłoszeniu o przetargu).

Z księgi wieczystej gruntu możemy dowiedzieć się przede wszystkim, czy stanowi on własność czy znajduje się jedynie w użytkowaniu wieczystym danego podmiotu (najczęściej spółdzielni mieszkaniowej). Możemy ustalić także, czy do gruntu zostały zgłoszone roszczenia (np. przedwojennych właścicieli).

Najlepiej oczywiście, gdy grunt stanowi własność. Z użytkowaniem wieczystym też nie ma specjalnego problemu. Natomiast jeśli stan prawny gruntu jest nieuregulowany lub zostały w stosunku do niego zgłoszone roszczenia, warto zastanowić się nad udziałem w przetargu, gdyż w późniejszym okresie mogą pojawić się kłopoty z szybkim i bezproblemowym zbyciem takiego lokalu.

Wizja lokalna

Przed przystąpieniem do przetargu trzeba koniecznie obejrzeć mieszkanie. O tym, kiedy można to zrobić, dowiemy się z ogłoszenia o przetargu. Przy okazji wizji lokalnej warto porozmawiać z osobą, która będzie nam pokazywała mieszkanie. Często posiada ona dodatkowe informacje, których nie znajdziemy w ogłoszeniu ani w urzędowych dokumentach.

Warto też porozmawiać z przyszłymi sąsiadami – o tym, jak się mieszka w danym budynku, czy jest bezpiecznie, czy łatwo dojechać do centrum, itp.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na oglądanie mieszkania zabrać ze sobą fachowca – osobę, która po ewentualnym wygraniu przez nas przetargu i zakupie mieszkania zajęłaby się jego remontem. Taka osoba może nam pomóc w ocenie, czy warto dany lokal kupić i jakie będą koszty jego ewentualnego remontu.

Przetarg mieszkaniowy - wizja lokalna.

Inne dokumenty

Oprócz przejrzenia księgi wieczystej, przed przystąpieniem do przetargu powinniśmy przejrzeć także inne dokumenty związane z lokalem. Znajdziemy je najczęściej w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej lub innego podmiotu organizującego przetarg. Będą to przede wszystkim:

  • Operat szacunkowy – jest on sporządzany dla większości lokali wystawianych na sprzedaż w formie przetargu i stanowi podstawę do ustalenia ceny wywoławczej mieszkania. Z dokumentu tego dowiemy się nie tylko, jaka jest wartość mieszkania, ale uzyskamy także szereg pożytecznych informacji o stanie technicznym budynku, jego otoczeniu, bliskości punktów usługowych, terenów zielonych, dostępności komunikacyjnej, itp.
  • Plan mieszkania – dzięki niemu łatwiej nam będzie zaplanować ewentualny remont mieszkania, postawienie lub zburzenie ścianek działowych, przebudowę kuchni czy łazienki, itp.

Przeczytaj: Jak kupić mieszkanie w przetargu – poradnik krok po kroku

Informacje ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

Mieszkanie, które planujemy nabyć, jest zarządzane albo przez spółdzielnię albo przez wspólnotę mieszkaniową. Warto więc udać się do tych miejsc (do biura spółdzielni lub zarządu wspólnoty) i zapytać o planowane remonty budynku (wymiana dachu, malowanie klatek schodowych, itp.). Można zapytać także na przykład o typ ogrzewania budynku czy możliwość podłączenia gazu.

W biurze spółdzielni lub w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej dowiemy się także o wysokości miesięcznego czynszu, jaki będziemy zobowiązani płacić za lokal.

Przetarg mieszkaniowy - informacje ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

Kiedy będziemy mieli już wszystkie potrzebne informacje i przejrzymy wszystkie związane z lokalem dokumenty, warto jeszcze raz – na chłodno – porównać ceny podobnych lokali w okolicy (przed i po remoncie). I przemyśleć, jaką maksymalną cenę możemy zaoferować za mieszkanie w czasie licytacji – w przypadku przetargu ustnego.

Bo przecież chodzi o to, żeby kupić lokal w korzystnej cenie, a nie o to, być dać się ponieść emocjom, które towarzyszą każdemu przetargowi.

Przeczytaj również: Jakie mieszkania sprzedawane są w drodze przetargu?

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Picjumbo.com, Pexels.com.

Zostaw komentarz