4.9/5 - (77 votes)

Inwestycja w kupno mieszkania pod wynajem może być dobrym pomysłem inwestycyjnym. Warto jednak pamiętać o wszystkich kosztach związanych z zakupem mieszkania i jego przygotowaniem pod wynajem, a także realistycznie oszacować spodziewane wpływy.

Dzięki naszemu kalkulatorowi opłacalności najmu w kilka minut dowiesz się, czy Twoja inwestycja ma szansę na zarobek.

Najpierw uzupełnij podstawowe parametry mieszkania takie jak metraż oraz cena zakupu, a także określ strategię jaką przyjmiesz przy wynajmie:
- wynajem na pokoje - określ wtedy docelową liczbę pokoi w mieszkaniu,
- podział mieszkania na mniejsze kawalerki - określ liczbę osobnych mieszkań.

Parametry mieszkania
Metraż m2
Cena zakupu mieszkania

Liczba możliwych pokoi do wydzielenia
Liczba osobnych mieszkań do wydzielenia

W tej sekcji określ koszty remontu oraz zawarcia transakcji (notariusz, opłaty sądowe).
W przypadku kosztu remontu 1 m2 mieszkania uwzględnij wszystkie niezbędne prace, tj. hydraulika, elektryka, postawienie ścian, wyburzenie ścian, gładzie, podłogi, listwy, drzwi, wymiana okien, remont łazienki - glazura, terakota, sprzęty. W naszych analizach przyjmujemy zazwyczaj 900 - 1200 zł.
Koszt kuchni to koszt zabudowy oraz AGD - kuchenka, lodówka, okap.
Koszt wyposażenia pokoju powinien uwzględnić takie wydatki jak łóżko, szafa, biurko, krzesło, dodatki.
Taksa notarialna potrafi różnić się w zależności od wybranego notariusza.
Ostatni element to zaznaczenie czy transakcja podlega PCC, w przypadku kupna na rynku wtórnym przeważnie tak, ale dla przetargów organizowanych przez urząd miasta/gminy w ramach gospodarki nieruchomościami jesteśmy zwolnieni z tego podatku.

Koszty inwestycji
Koszt remontu m2 mieszkania
Koszt kuchni
Koszt wyposażenia 1 pokoju
Taksa notarialna plus opłaty sądowe
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)
Remont całego mieszkania
Wyposażenie całego mieszkania
Suma

W tej części oszacujemy spodziewane przychody. Określ stawkę wynajmu jednego pokoju (dla wynajmu na pokoje) lub stawkę wynajmu pojedynczego mieszkania (dla podziału na kawalerki). Dodatkowo oszacuj liczbę miesięcy przez ile mieszkanie będzie wynajęte - najczęściej przyjmuje się założenie o wynajęciu mieszkania przez 10,5 miesiąca w roku.

Przychody z inwestycji
Cena wynajmu 1 pokoju
Cena wynajmu osobnego mieszkania
Liczba miesięcy przez ile mieszkanie będzie wynajmowane
Suma za wynajem

Ostatnia sekcja, którą należy uzupełnić to comiesięczne koszty utrzymania mieszkania - czynsz płatny do spółdzielni/wspólnoty, a także w przypadku korzystania z firmy zewnętrznej, % stawka za zarządzanie. W zależności od wybranej przez nas strategii (pokoje lub kawalerki) stawka jest różna (większa dla pokoi np. 12% i mniejsza dla całych mieszkań np. 9%). Jeżeli nie będziesz korzystał z firmy wpisz 0.

Koszty utrzymania mieszkania
Czynsz do wspólnoty/spółdzielni za 1 miesiąc
Zarządzanie najmem 1 pokoju %
Zarządzanie najmem osobnego mieszkania %

W tej sekcji możesz zapoznać się z wyliczeniem ostatecznego zysku z inwestycji (w skali roku) w oparciu o wcześniej wprowadzone dane.

Roczny zysk z inwestycji
Przychody z wynajmu
Podatek - ryczałt 8,5%
Koszt zarządzania wynajmem
Czynsz do wspólnoty/spółdzielni
Zysk netto
ROI po podatku %

 

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – co warto wiedzieć

Zakup nieruchomości typowo na wynajem stał się w ostatnim czasie coraz bardziej popularnym sposobem lokowania kapitału. Zwłaszcza, że stosunkowo niskie odsetki procentowe lokat nie zachęcają do trzymania swoich oszczędności w banku. Jest to po prostu nieopłacalne. Inwestowanie w nieruchomości daje większą szansę na zwrot kapitału.

Panuje pogląd, że zakup mieszkania w celach zarobkowych, to inwestycja, która na pewno się zwróci. Inwestorów kusi potencjalny, stały zysk oraz duży popyt na mieszkania na wynajem. Trzeba mieć jednak świadomość, że pewne ryzyko zawsze istnieje. Oczywiście, przed pierwszą inwestycją warto najpierw nabyć odpowiednią wiedzę i zapoznać się z rynkiem. Sam zakup mieszkania często wiąże się z powzięciem dodatkowego kredytu na sfinansowanie całości inwestycji (nie tylko cena mieszkania, ale również ewentualny remont, wykończenie czy też wszelkie opłaty około transakcyjne – notariusz, podatki itp). Tym bardziej musimy się zastanowić, czy jest to odpowiedni dla nas sposób pomnażania swojego kapitału.

Dlaczego warto inwestować w mieszkanie na wynajem?

Nieruchomości to nie hazard. Nieruchomości, w przeciwieństwie od innych form inwestowania (np. giełda, złoto, fundusze inwestycyjne), wiążą się z ograniczonym ryzykiem inwestycyjnym. Na każdym etapie to Ty pilnujesz całej inwestycji. Wybierasz mieszkanie, negocjujesz cenę, kupujesz, remontujesz i decydujesz o nakładzie finansowym na remont, wybierasz sobie najemców. To banki zapewniają kredyt inwestycyjny w formie opłacalnego kredytu hipotecznego, w sytuacji gdy nie masz tyle gotówki, by kupić nieruchomość.

Ponadto, kto nie chciałby mieć dodatkowych dochodów, które mógłby sobie dorzucić do swojego budżetu domowego. Kupno nieruchomości to dobry pomysł także na zajęcie dodatkowe i dodatkową z tego tytułu gotówkę. Kluczowe jest tutaj zebranie wiedzy i informacji na temat konkretnego rynku nieruchomości i wytypowanie dobrej nieruchomości oraz za korzystną cenę. Wynajem mieszkania to po prostu biznes. I jak każdy biznes, zanim zacznie przynosić zyski, wymaga pewnych nakładów finansowych. Zdarza się tak, że czasem w drodze spadku zyskujesz już nieruchomość, której jednak nie używasz ani nie zanosi się na to w przyszłości, ale nie chcesz jej sprzedawać. Wprawdzie nie znajduje się ona może w najlepszej lokalizacji, ale zawsze może być pewnym źródłem comiesięcznych dochodów, a na pewno odciąży Cię z dodatkowego łożenia pieniędzy na taki pustostan. Tym bardziej, że wynająć jest znacznie łatwiej niż sprzedać. A samo inwestowanie nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać.

Wiadomo także, że nikt nie lubi obcych w swoim domu. Ciągle mamy w głowie wyobrażenie o lokatorach, którzy bezkarnie demolują mieszkania oraz nie płacą ustalonego czynszu. Prawdziwa zmora. A przecież wystarczy odpowiednio te kwestie uregulować prawnie, co zwykle można zamknąć w jednej poradzie prawnej z radcą prawnym bądź prawnikiem.

Najem krótkoterminowy czy długoterminowy – jak zarabiać na wynajmie mieszkania

Najem krótkoterminowy kojarzony jest głównie z kwaterami turystycznymi, które są wynajmowane gościom na kilka dni lub w większych miastach w podobnych celach. Można na tym zarobić, ale przede wszystkim w sezonie. Czasem pracodawcy szukają jakiejś kwatery dla swojego pracownika, zwykle na określony czas. Najem długoterminowy natomiast to inwestycja na dłuższy okres czasu. W pierwszym przypadku może być to umowa na czas określony, w drugim za to na czas określony lub nieokreślony.

Wynajem krótkoterminowy jest dosyć uciążliwy. Mieszkanie z każdym nowym lokatorem wymaga posprzątania, przygotowania, nawet odświeżenia. Zawierana jest kolejna i kolejna umowa z nowym najemcą, którą trzeba odpowiednio sporządzić i rozliczyć.

Wynajem długoterminowy gwarantuje właścicielowi mieszkania regularne, długotrwałe wpływy z tytułu czynszu. Ofertę taką kieruje się do określonej grupy docelowej najemców – osób pracujących, studentów, rodzin, singli. Cena najmu zależy od standardu mieszkania czy jego lokalizacji. Jest niższa niż najmu krótkoterminowego, ale regularna i stabilna (a nawet podlegająca zasadom inflacji).

Jakie mieszkanie kupić – które lokale wynajmowane są najchętniej

Wszystko zależy od przyjętej grupy docelowej. Najlepiej kupować mieszkania wielopokojowe, które można później wynająć na pokoje. Wtedy generujesz wyższy przychód niż gdy wynajmujesz całe mieszkanie. To jednak od razu określa zakres osób, do których będziesz kierować swoją ofertę: będą to studenci lub osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową, które nie dysponują jeszcze środkami na wynajem całego mieszkania. Mało tego, zakupione mieszkanie można czasem podzielić tak, aby uzyskać jeszcze jedno dodatkowe pomieszczenie!

Dużą popularnością cieszą się także kawalerki – wynajmowane chętnie przez tzw. “singli”, młode pary i małżeństwa, czy też studentów.

Dodatkowe koszty początkowe przy zakupie mieszkania

Na wstępie, oprócz ceny zakupu mieszkania, czekają Cię koszty, z którymi musisz się zmierzyć od razu, w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym wynosi on obecnie 2% wartości nieruchomości, przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym natomiast podatku nie ma. Dalej taksa notarialna zależna od wartości nieruchomości, wypisy aktu notarialnego w kwocie około kilkuset złotych oraz opłaty związane z wpisem prawa własności (musisz mieć tytuł prawny do wynajmowanego lokalu) do księgi wieczystej – 200 zł, czy też wpisem do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku – 200 zł. Jeśli decydujesz się na kredyt hipoteczny, należy liczyć się dodatkowo z takimi opłatami jak prowizja banku, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy ubezpieczenie na życie.

Dodatkowo mieszkanie często wymaga remontu oraz dodatkowego wyposażenia pokoi w meble i inne sprzęty przeznaczone dla najemców oraz odświeżania co jakiś czas, w szczególności przed wprowadzeniem się nowych najemców.

Jak oszacować opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem?

Od każdej inwestycji zawsze oczekuje się wysokiej stopy zwrotu oraz jej opłacalności. Najlepsze inwestycje to te długoterminowe, chociaż nie każdy jest w stanie tyle czekać na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Mówiąc o wynajmie nieruchomości, często używa się terminu „dochód pasywny”. To prawda, że jak już kupisz nieruchomość i ją wynajmiesz, to wiele robić przy niej nie musisz. Ale to nie znaczy, że nic. Trzeba je od czasu do czasu nadzorować, jest też sporo papierologii. W końcu to jednak biznes. Warto wskazać, że praktyka pokazuje, że tańsze mieszkania i z rozsądniejszą wysokością czynszu są bardziej rentowne i nie stoją zbyt długo puste.

Analiza finansowa opiera się na dwóch prostych wyliczeniach. To z kalkulacji ceny zakupu oraz ustalonego czynszu można wyliczyć zysk, jaki w przyszłości będziemy generować. Kupienie mieszkania w dobrej cenie to zadanie, które z jednej strony wymaga prawdopodobnie dużych umiejętności negocjacyjnych oraz z drugiej strony wytrwałości w przeglądaniu setek ogłoszeń, z których wyselekcjonujesz zapewne tylko kilka.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem to praca wymagająca sporego nakładu czasu i pieniędzy. Wyszukiwania ofert, wiadomości, badań sytuacji danego rynku nieruchomości. Na początku odstrasza szczególnie brak dostatecznej wiedzy. Mając stałe źródła dochodu z wykonywanej pracy, najczęściej na tak zwanym etacie, zazwyczaj nie myśli się o dodatkowych możliwościach zarabiania. Jeśli wierzysz w to, że zarabiasz wystarczająco na życie po zaprzestaniu aktywności zawodowej, to zazdroszczę Ci optymizmu. Tymczasem nieruchomości mogą dostarczyć takiego zastrzyku gotówki, że staną się spokojnie jedynym źródłem finansowym i to nieulokowanym wyłącznie w ZUSie!

Przeczytaj: Jak obliczyć rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem?

Jak podwyższyć rentowność najmu – kilka cennych wskazówek

Mówi się, że stopa zwrotu z najmu to średnio od 4% do 5%. Co zrobić, żeby zwiększyć jeszcze opłacalność najmu mieszkania? Czasami wystarczy zmiana formy opodatkowania na korzystniejszą. Przeanalizuj swoje wydatki na wynajmowane mieszkanie. Może nie jest tego aż tak wiele i lepiej rozliczać się ryczałtowo? To w końcu o prawie połowę mniej niż na zasadach ogólnych, a przy nieruchomości, która ma już za sobą pierwsze poważne wydatki, nie jest to wcale zły pomysł.

Drugim przyciągającym najemców aspektem, a dla Ciebie zwiększającym rentowność najmu mieszkania, jest to, jak mieszkanie się prezentuje. I to nie tylko w rzeczywistości, jako czyste i zadbane dla osób oglądających, ale także mobilnie! Zadbaj o lepsze zdjęcia i wrzuć do sieci. Uatrakcyjnij ogłoszenie tak, aby zapadło w pamięć i żeby potencjalni najemcy chwytali od razu za telefon z zapytaniem o nie. Weryfikuj osoby zainteresowane najmem Twojego lokalu. Możesz zapobiegawczo podpisać umowę najmu okazyjnego, która zabezpieczy Twoje prawa do eksmisji niesfornego najemcy.

Reaguj możliwie szybko na wszelkie zaistniałe awarie oraz usterki. Jeśli najemcy przekonają się, że się starasz i doglądasz regularnie nieruchomość, będą chcieli naturalnie zostać u Ciebie dłużej. Poza tym możesz uniknąć w ten sposób znacznie poważniejszych kosztów naprawy oraz zawinionych przez siebie szkód na mieniu.

Dopasuj zakupioną nieruchomość do swojego docelowego, „modelowego” najemcy. Dla przykładu, kawalerka będzie lokalem dla jednej lub dwóch młodych osób, mniej więcej do trzydziestego roku życia, które jeszcze są singlami lub w nieformalnym związku i nie dorobili się jeszcze własnego mieszkania. Na pewno docenią pełne wyposażenie mieszkania: pralka, zmywarka, aneks kuchenny, deska do prasowania, czajnik elektryczny będą zawsze szczególną zachętą wśród mnóstwa podobnych cenowo i estetycznie ofert na rynku.

Zleć obsługę najmu profesjonalistom. To wydatek, fakt, ale zyskujesz czas oraz często najemców poprzez szersze kontakty w branży. Poza tym nie musisz martwić się o nadzór nieruchomości, która być może znajduje się daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Nie każdy też musi znać się na wszystkich przepisach prawnych oraz podstawach księgowości – w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czynsz od najemcy – to niestety nie czysty zysk

Jak wynika z ustawy, czynsz jest świadczeniem przysługującym wynajmującemu w zamian za oddanie lokalu w najem. Podstawą w zakresie ustalania wysokości czynszu jest swobodna wola stron. Nie może być to jednak kwota zupełnie z kosmosu. Istnieją racjonalne parametry wysokości stawek czynszu takie jak: powierzchnia, położenie budynku oraz lokalu w budynku, wyposażenie, umeblowanie oraz ogólny stan techniczny mieszkania.

Najemcy oprócz czynszu zależnego od stawek na rynku, lokalizacji, liczby pomieszczeń do wynajęcia oraz ich wielkości (na jedną/dwie osoby) płacą zazwyczaj co miesiąc rachunki: media i prąd według zużycia. Wynajmujący płaci opłaty do spółdzielni, podatki (podatek od nieruchomości, podatek od najmu) oraz spłaca zaciągnięty kredyt. Dba o to, aby pomieszczenia nie stały puste, a kredyt się spłacał. Czasem trafi się jakaś naprawa lub trzeba zrobić odwlekany remont – takie koszty również należy przewidzieć.

Jak ustalić wysokość czynszu najmu?

Trzeba dokonywać analizy finansowej oraz uwzględnić wszelkie koszty obciążające wynajmującego. Lepiej założyć bardziej pesymistyczną wersję, jednak popartą oczywiście racjonalnymi argumentami. Jednak najczęściej można już w momencie inwestowania w kupno nieruchomości przewidywać, czy będzie to udana inwestycja czy nie (po wynegocjowanej cenie zakupu nieruchomości i udzieleniu kredytu). Należy pamiętać, że czynszu nie zawyżysz. Jeśli tak, to nie będziesz mieć stałych lokatorów czy w pełni wynajętego mieszkania. Najemcy przecież też szukają korzystnych rozwiązań. Ceny na rynku zależne są głównie od dwóch parametrów – wielkości lokalu oraz – uwaga! – jego lokalizacji. Warto też sprawdzić swoją konkurencję, zadzwonić i spróbować wynegocjować niższą cenę. Dla analizy rynkowej warto przyjąć średnią wysokość czynszu.

Analiza wpływów i wydatków powinna zawierać następujące elementy: czynsz najmu, ewentualne rachunki, jeśli też płaci najemca oraz założenie, że lokal może nie być najmowany przez okrągły rok, tylko na przykład 10 miesięcy. To powinno nam przede wszystkim wystarczyć na ratę kredytu zaciągniętego w celu zakupu lokalu, niezbędnego remontu (podczas oglądania widać, jaki jest stan nieruchomości) wyposażenia meblowego i sprzętowego, które będzie standardem dla mieszkań przeznaczonych na wynajem w okolicy.

Warto też ująć opłaty za rachunki w kosztach wynajmującego, aby wiedzieć, czego można się spodziewać, gdy lokal będzie stał pusty. Są to zaliczki na poczet mediów, wpłaty na fundusz remontowy, średnie zużycie energii elektrycznej, telewizja/Internet, podatek dochodowy, najlepiej w formie miesięcznej.

Nie należy zapominać o takich wydatkach jak podatek od nieruchomości czy ubezpieczenie nieruchomości, które uiszcza się zwykle raz do roku oraz przewidzieć ewentualną potrzebę dokonania napraw czy odświeżenia wnętrza, aby zawsze było ono atrakcyjne dla nowych najemców.

Wynajem mieszkania warto rozpatrywać w szerszej perspektywie na przykład siedmiu lub nawet dziesięciu lat. Wtedy może okazać się, że czeka Cię większy remont czy wymiana dotychczasowego sprzętu na przykład pralki czy lodówki, które warto ujmować zapobiegawczo w swojej analizie finansowej, aby się po prostu nie przeliczyć. Poza tym, jeśli kupujesz nieruchomość, to z pewnością za kilka lat, na przykład po spłacie kredytu, sprzedasz ją za wyższą cenę! Jest to opcja mocno zabezpieczająca Twoją sytuację inwestycyjną.

Warto skorzystać z kalkulatora rentowności najmu, który pomoże Ci obliczyć potencjalny zysk z inwestycji w mieszkanie. Ujęte są tam takie parametry jak czynsz, inne koszta, wybrana forma opodatkowania. Kwoty podawane są zazwyczaj jako kwoty netto.

Pierwsze kroki przed wynajęciem mieszkania

Wiedza jest zawsze potrzebna do samodzielnej i trafnej oceny sytuacji oraz oszacowania ryzyka inwestycji. Co należy zrobić przed wynajęciem mieszkania? Przede wszystkim sporządzić dobrą umowę najmu, najlepiej za pośrednictwem prawnika.

Można znać się na różnych zagadnieniach, i jest to dobre w przypadku podejmowania właściwych decyzji oraz „kontroli” całej sytuacji, ale umowa to najistotniejszy dokument, poprzez który nawiązujemy wiążący stosunek prawny. Umowa musi być zgodna z przepisami art. 659 – 679 i art. 680 – 692 Kodeksu cywilnego oraz przepisów Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Treść umowy najmu – podstawowe informacje

Umowa powinna przede wszystkim określać strony umowy, w tym przypadku jest to Wynajmujący oraz Najemca/Najemcy, dokładne określenie przedmiotu najmu, stawki czynszu, sposób oraz termin płatności czynszu (do którego dnia miesiąca), cel najmu, prawa do podnajmowania przedmiotu najmu, kaucję – czyli tak zwane zabezpieczenie umowy, prawa i obowiązki stron, prawa do inspekcji lokalu, zasady i sposób wypowiedzenia umowy, adresy do doręczeń. Na początku warto podpisać umowę na czas określony, gdyż nie wiadomo jak będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków najemca i jakim będzie ostatecznie lokatorem.

W umowie, oprócz ochrony swoich praw poprzez odpowiednie przesłanki do jej wypowiedzenia oraz nałożenie obowiązków na najemcę, można zabezpieczyć się także skutecznie przed inflacją, czyli niepotrzebnym generowaniem strat na przestrzeni lat. Wystarczy zawrzeć w niej sformułowanie, że czynsz najmu indeksowany jest współczynnikiem inflacji. Należy pamiętać, że od wysokości czynszu najmu odejmuje się wszystkie koszty takie jak wysokość raty kredytu, czynsz płatny do spółdzielni, koszty dodatkowe (Internet, podatki) i dopiero wtedy zostaje nam zysk. Jeśli uważasz, że inwestycja w daną nieruchomość wychodzi bardzo opłacalnie, zastanów się, czy na pewno uwzględniłeś wszystkie wydatki.

Umowa najmu wraz z protokołem przekazania lokalu

Prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego odnośnie przedmiotu najmu, czyli takie kwestie jak naprawa i konserwacja, drobne remonty, utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym – obowiązki najemcy, które chronią Cię jako wynajmującego. Dlatego ważne jest to, aby załączyć do takiej umowy właściwie sporządzony protokół przekazania lokalu!

Wynajem nieruchomości jako przedsiębiorca czy osoba prywatna

Warto również rozważyć, czy mieszkanie wynajmować jako osoba prywatna czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wynajmując mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik nie może czynności tej rozliczać za pomocą ryczałtu według stawki 8,5%, co jest natomiast dopuszczalne dla osoby prywatnej. Przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych. Przychodem z najmu jest uzgodniona w umowie wartość czynszu.

Co ciekawe, to, czy dana osoba wynajmuje jako osoba prywatna czy przedsiębiorca, zależy od następujących warunków. Jeśli osoba wynajmuje wiele nieruchomości lub dokonuje najmu okazjonalnego, najem jest stałym źródłem utrzymania, oraz dokonuje czynności wynajmowania mieszkania w sposób nieprzerwany oraz przez dłuższy okres czasu, to uznaje się, że zajmuje się tym w ramach działalności gospodarczej. W takim wypadku podatnikowi przysługuje wyłącznie prawo do rozliczania się na zasadach ogólnych.

Podatek od najmu mieszkania – ryczałt czy na zasadach ogólnych?

Co do zasady mamy do wyboru dwa sposoby na rozliczanie się z przychodów z najmu: ryczałtowo, czyli 8,5% od przychodów oraz na zasadach ogólnych, czyli płacąc podatek dochodowy – zazwyczaj mieścimy się w grupie objętej podatkiem 18%, grupa druga zobligowana jest do opłaty 32% od przekroczonej pierwszy próg kwoty.

Wbrew pozorom ryczałt, który kusi swoim 8,5%, wcale nie jest takim dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podatek od najmu mieszkania, chociaż jest często wybierany. To dlatego, że ma jeden znaczący minus: brak jakichkolwiek praw do odliczenia różnych opłat od przychodu! A jest ich przecież wiele. Dla inwestycji w nieruchomość są to między innymi: koszty odsetek od kredytu, koszty czynszu płatnego do spółdzielni w tym zaliczki na media, jeśli wzięliśmy je na siebie, koszty amortyzacji mieszkania, opłaty za Internet, konieczne naprawy, do których jest zobowiązany umową wynajmujący, zakup sprzętu i wyposażenia do nieruchomości i wszystkie inne dobrze uargumentowane koszty.

A może zdecydować się na obsługę najmu – finansowanie specjalisty

Obsługa najmu to usługa kompleksowa, która polega na odciążeniu właściciela nieruchomości we wszelkich czynnościach związanych z jego wynajęciem oraz późniejszym nadzorem nad prawidłowym przebiegiem umowy najmu. Jest to koszt rzędu 15% od rocznego przychodu, ale zapewnia właściwie na beztroskie zajmowanie się innymi sprawami niż nieruchomością.

Specjalne biura nieruchomości poszukują najemców wśród miliona ofert i telefonów, nad którymi można byłoby ślęczeć całe życie, zawierają umowy najmu w Twoim imieniu wraz ze szczegółowym protokołem zdawczo-odbiorczym, zajmują się kompleksową obsługą finansową, nadzorują wynajętą nieruchomość, dokonują obsługi technicznej w razie potrzeby lub w postaci przeglądów. Wiąże się to z minimalizacją ryzyka wynajęcia nieruchomości niewłaściwemu najemcy oraz oszczędza czas wynajmującego, a zarabianie na wynajmie mieszkania jest znacznie prostsze i co istotne, bezstresowe.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcie: Pixabay.com.

Zostaw komentarz