4.7/5 - (69 votes)

To mit, że na licytacjach komorniczych można nabyć jedynie stare, zniszczone i zaniedbane mieszkania do generalnego remontu. Oczywiście, najczęściej pod młotek trafiają mieszkania wymagające remontu, których właściciele popadli w długi. Ale nie zawsze tak jest.

Zdarza się, że na licytacjach komorniczych oferowane są mieszkania w dobrym stanie, które znajdują się w prestiżowych lokalizacjach. Przykładem może być trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 120 m2 położone w eleganckim bloku na warszawskim Śródmieściu. Cena wywoławcza tej nieruchomości to ponad 1,7 mln zł.

Szczegóły tej oferty można znaleźć pod adresem: https://listaprzetargow.pl/oferty/249429. Na stronie internetowej: Listaprzetargow.pl znajdziemy też inne oferty mieszkań z licytacji komorniczych, które nie są ani zaniedbane, ani zniszczone.

Przeczytaj: Jak kupić mieszkanie na licytacji komorniczej – poradnik krok po kroku

Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?

Najczęstszą przyczyną zlicytowania mieszkania dłużnika jest popadnięcie przez niego w długi. Licytacja – poprzedzona prawomocnym wyrokiem sądu – jest wówczas jednym ze sposobów zaspokojenia należności wierzyciela. Bardzo często zadłużenie jest powodem niespłacania przez wierzyciela kredytu hipotecznego, pod który na danym lokalu została ustanowiona hipoteka. Ale nie tylko. Zadłużenie może powstać także w wyniku np. popadnięcia w spiralę zadłużenia przy tzw. chwilówkach, bankructwa przedsiębiorcy czy niezapłacenia weksla.

Innym powodem, dla którego mieszkania trafiają na licytacje, jest zniesienie współwłasności. Zdarza się, że nieruchomość ma kilku współwłaścicieli i nie mogą oni porozumieć się co do jej podziału. Najczęściej dzieje tak w przypadku podziału majątku w wyniku rozwodu, gdy mieszkanie należało do obojga małżonków. Wówczas jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest sprzedaż mieszkania w trybie przepisów o egzekucji z nieruchomości i podział uzyskanej kwoty pomiędzy współwłaścicieli.

Kolejnym powodem, dla którego mieszkanie trafia na licytację komorniczą, może być niewłaściwe zachowanie właściciela nieruchomości, wykraczające poza porządek domowy wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z ustawą o własności lokali, jeśli właściciel zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może żądać sprzedaży takiego mieszkania w drodze licytacji.

Reasumując – nie zawsze jest tak, że lokal trafia na licytację komorniczą z powodu zadłużenia. Powodem może być także chęć zniesienia współwłasności mieszkania, a nawet… ekscentryczny sposób życia jego właściciela, który jest uciążliwy dla sąsiadów.

Co należy koniecznie zrobić przed przystąpieniem do licytacji komorniczej?

Mieszkanie z licytacji komorniczej - ocena potencjału nieruchomościTak więc mieszkania, które trafiają na komornicze licytacje, to nie tylko lokale stare i zaniedbane. Zdarzają się wśród nich także takie, do których będzie można się wprowadzić bez wykonywania kosztownego remontu.

Co należy zrobić, kiedy znajdziemy w Internecie mieszkanie wystawione na licytację komorniczą, które nam się podoba, i które chcielibyśmy kupić. Przede wszystkim trzeba koniecznie spróbować obejrzeć je „w realu”. Mimo że w ogłoszeniu często zamieszczane są zdjęcia nieruchomości, która jest wystawiona na licytację, nie zawsze wszystko jest na nich widoczne.

Taka wizja lokalna będzie też doskonałą okazją do tego, żeby sprawdzić lokalizację nieruchomości, sąsiedztwo, dostępność komunikacyjną, bliskość sklepów, szkół i przedszkoli. Dobrze jest też porozmawiać z przyszłymi sąsiadami, spytać jak się im mieszka, jak wysoki jest czynsz, czy jest bezpiecznie, itp.

Teoretycznie mieszkanie można oglądać na dwa tygodnie przed licytacją. Często jednak bywa to trudne w sytuacji, gdy ma ono lokatorów. Nie zawsze są oni bowiem chętni, żeby pokazywać mieszkanie, w którym żyją, potencjalnemu nabywcy. Zawsze warto jednak próbować.

Ocena potencjału nieruchomości z licytacji komorniczej

Jeśli uda nam się obejrzeć mieszkanie, powinniśmy przede wszystkim spróbować ocenić, jaki dana nieruchomość ma potencjał. Innymi słowy: czy jest ona warta swojej ceny. A jeśli tak, jak wiele środków będziemy musieli włożyć, żeby następnie udało nam się sprzedać to mieszkanie w korzystnej cenie (albo w nim wygodnie zamieszkać, jeśli szukamy mieszkania na własne potrzeby).

Niezależnie od tego, czy uda na się obejrzeć mieszkanie czy nie, powinniśmy koniecznie zajrzeć do operatu szacunkowego nieruchomości. Z dokumentem tym zapoznać możemy się w biurze komornika. W operacie szacunkowym znajdziemy nie tylko informacje o wartości lokalu, ale także o jego stanie faktycznym i prawnym, stanie budynku (czy jest ocieplony, jakie instalacje zostały do niego doprowadzone, itp.), a także o cenach podobnych lokali w okolicy.

I na koniec księga wieczysta

To podstawowy dokument określający stan prawny nieruchomości. Numer księgi wieczystej lokalu znajdziemy w ogłoszeniu o licytacji. Posiadając ten numer możemy bezpłatnie sprawdzić stan prawny lokalu na  stworzonej do tego celu stronie internetowej: https://ekw.ms.gov.pl (warto zwrócić uwagę przede wszystkim na działy III i IV, gdzie określone są zobowiązania związane z lokalem oraz ustanowione na nieruchomości hipoteki).

Nadmienić trzeba, że nie każdy lokal, który trafia na licytację, posiada założoną księgę wieczystą. Jeśli interesujące nas mieszkanie nie ma założonej księgi, nie powinno być to powodem do niepokoju. Powinniśmy jednak dopytać, dlaczego tak się dzieje i czy po ewentualnej wygranej w licytacji będzie możliwość założenia księgi wieczystej dla danego lokalu.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Pixabay, materiały własne.

Zostaw komentarz