Wycena nieruchomości online – jak samemu oszacować wartość mieszkania?
Głosów: 22 (śr. 4.4)

Prawidłowa wycena nieruchomości, jeżeli nie zajmujemy się nią zawodowo, może sprawić nie lada trudności. Jak nie napracować się przy wycenie? Z pomocą przychodzą wyceniarki online.

Oferty przetargów i licytacji z całej Polski – przejrzyj aktualne ogłoszenia na sprzedaż mieszkań

Przy wycenie wartości mieszkania nie zawsze musimy zwracać się do specjalisty. Jeżeli nie potrzebujemy przedstawić wyceny jako oficjalnego dokumentu urzędowego, nie musimy zwracać się do rzeczoznawcy majątkowego i możemy dokonać oszacowania we własnym zakresie. Analiza wartości mieszkania zależy od wielu rożnych parametrów związanych zarówno z samym mieszkaniem, jak i z sytuacją panującą na rynku nieruchomości. Rynek szybko się zmienia, często w sposób niepowiązany z twardymi faktami. Mody i trendy trudno jest przewidzieć bez znajomości tematu. Dlatego przeprowadzenie wyceny na własną rękę jest czasochłonne i obarczone sporym ryzykiem popełnienia błędu. Odpowiedzią na te problemy są narzędzia oparte na analizie statystycznej – wyceniarki online.

Jak działają wyceniarki?

Wyceniarki, czy też kalkulatory wyceny online, są popularnym rozwiązaniem, dostarczanym przez wiele serwisów związanych ze sprzedażą i wyceną nieruchomości. Ich działanie opiera się na metodzie porównawczej. Analiza porównawcza polega na określaniu wartości nieruchomości na podstawie zestawienia jej z innymi mieszkaniami o zbliżonych cechach. Parametrami wyjściowymi mogą być własności takie jak metraż, liczba pokoi, rok budowy, piętro, lokalizacja itp. Im więcej lokali, z którymi możemy się porównywać, tym dokładniejsze będzie uzyskane oszacowanie. Serwisy oferujące wycenę online, porównują szacowaną nieruchomość z pozycjami zebranymi w swoich bazach danych. Dane mogą pochodzić z różnych źródeł: od ofert sprzedaży z serwisów ogłoszeniowych, przez informacje z systemów transakcyjnych agencji nieruchomości, do wycen z operatów szacunkowych. Zaawansowane algorytmy dodatkowo analizują trendy rynkowe i dostosowują do nich wartość estymaty. Przykładem serwisu oferującego darmową wycenę nieruchomości online, dysponującego dużą bazą danych jest Sonar.

Proces wyceny online

Wycena nieruchomości online - jak wygląda proces wyceny. Sam proces wyceny przebiega automatycznie i jest niewidoczny dla użytkownika. Algorytm przeszukuje bazy danych w poszukiwaniu ofert, z którymi można porównać szukaną nieruchomość. Większość wyceniarek porównuje lokale znajdujące się w tym samym mieście, o podobnych parametrach, co często daje wyniki nieadekwatne. Wyższą skuteczność działania posiadają metody przykładające większą wagę do dokładnej lokalizacji mieszkania. Algorytm stosowany przez serwis Sonarhome.pl wylicza prawdopodobną cenę mieszkania dla konkretnego budynku, w którym się ono znajduje. Takie podejście pozwala uzyskać odpowiednie wartości wyceny, nawet jeżeli standard budynku znacząco odbiega od średniej przyjętej w okolicy.

Jak przebiega wycena online od strony użytkownika? Na portalu darmową wycenę mieszkania uzyskujemy w kilku prostych krokach. Udajemy się na stronę serwisu i podajemy parametry nieruchomości, którą chcemy oszacować. Są to: lokalizacja, metraż, piętro, rok budowy i liczba pokoi w mieszkaniu. Następnie w celach statystycznych podajemy powód wyceny. Klikamy „sprawdź cenę” i w ciągu kilku sekund dostajemy wycenę mieszkania oraz przegląd ofert, na podstawie których została przeprowadzona analiza. Dzięki temu możemy się dowiedzieć więcej o sytuacji panującej na rynku nieruchomości.

Przeczytaj również: Wartość rynkowa nieruchomości

Szybko i za darmo

Głównymi zaletami płynącymi z przeprowadzenia samodzielnej wyceny mieszkania online są szybkość i niski koszt jej uzyskania. Analizę wartości mieszkania otrzymujemy w ciągu kilku sekund, podając podstawowe parametry nieruchomości, dzięki czemu nie spędzamy mnóstwa czasu rozważając wszystkie wady i zalety danego lokum. Poza tym, renomowane serwisy wyceniające przeprowadzają oszacowanie zupełnie za darmo, co pozwala nam przesunąć koszty związane z wyceną na bardziej palące potrzeby. W rezultacie, dysponujemy nie tylko wyliczoną wartością mieszkania, ale też przeglądem ofert podobnych, co zwiększa naszą wiedzę o rynku nieruchomości i umacnia naszą pozycję w negocjacjach.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Foto: Fotolia.

Zostaw komentarz