Co wpływa na wartość rynkową nieruchomości?
Głosów: 2 (śr. 5)

Wartość rynkową nieruchomości określa definicja ujęta w art. 151 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Oferty przetargów i licytacji z całej Polski – przejrzyj aktualne ogłoszenia na sprzedaż mieszkań

Zgodnie z nią:

„Wartość rynkową nieruchomości stanowi szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym, którzy mają stanowczy zamiar zawarcia umowy, działają z rozeznaniem i postępują rozważnie oraz nie znajdują się w sytuacji przymusowej”.

Wartość rynkowa nieruchomości jest zależna od wielu czynników mających wpływ na przyszły komfort osoby użytkującej daną nieruchomość.

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości

Istotne czynniki wpływające na cenę nieruchomości to:

Stan prawny nieruchomości

W przypadku nabywania nieruchomości budowlanej istotnym jest status gruntu, na którym posadowiony jest budynek, jak również obciążenie nieruchomości hipoteką. Nieruchomość położona na gruncie o statusie ”własność” osiągnie cenę wyższą od nieruchomości położonej na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym.

Rodzaj rynku nieruchomości – pierwotny czy wtórny

Zapewne nieruchomość nowo wybudowana osiągnie wyższą cenę od nieruchomości starszej, której stan wymaga remontu.

Lokalizacja, czyli położenie nieruchomości

Nabywcy nieruchomości bardziej będą sobie cenili nieruchomość położoną wśród zieleni, w okolicy spokojnej, aniżeli przylegającą bezpośrednio do obwodnicy miasta, bądź zakładu przemysłowego.

Atrakcyjność okolicy, otoczenie nieruchomości

Wiąże się to z odległością do pracy, przedszkola i szkoły, jak również do najbliższego ośrodka zdrowia. Powierzchnia nieruchomości, kondygnacja, na której mieści się nieruchomość.

Przeczytaj: Wartość rynkowa nieruchomości

Rozkład wewnętrzny nieruchomości

Wartość nieruchomości znacznie wzrasta w sytuacji, gdy nieruchomość położona na wyższej kondygnacji posiada możliwość korzystania z windy, nieruchomość posiada balkon, czy taras. Na cenę nieruchomości ma również wpływ rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, jak również to czy są one przechodne, czy też każda z nich ma osobne wejście.

Komunikacja

Bliskość od nieruchomości: przystanków autobusowych, tramwajowych, itp.

Wysokość czynszu

Stan nieruchomości

Jeżeli nabywamy nieruchomość – mieszkanie z rynku wtórnego bywa, że po nabyciu mieszkania będziemy musieli przeprowadzić w nim gruntowny remont. Natomiast kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy liczyć się z istotnymi kosztami przystosowania mieszkania do naszych potrzeb.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego okolicy nieruchomości

Przed przystąpieniem do nabycia nieruchomości dobrze jest sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że obok naszego mieszkania w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa obwodnicy bądź zakładu produkcyjnego, które mogą nam istotnie zakłócać spokój dnia codziennego. W takiej sytuacji mieszkanie powinno mieć odpowiednio niższą cenę.

Przeczytaj: Co obniża wartość rynkową nieruchomości?

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2016.2147, tekst jednolity z późn. zm.).
  2. Rozporządzenie z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207 , poz. 2109 ze zm.).

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Foto: Pixabay.com

Zostaw komentarz