Ewidencja gruntów i budynków to usystematyzowany i permanentnie aktualizowany zbiór danych o nieruchomościach, ich właścicielach i władających, jak również o wartości tych nieruchomości.
Podstawowe przepisy regulujące zasady ewidencji gruntów i budynków zawarto w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 10 czerwca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków, Warszawa, dnia 15 lipca 2016 r. Poz. 1034).
Organy zajmujące się ewidencją gruntów i budynków
W Polsce ewidencją gruntów i budynków zajmuje się Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny (PZGiK), którego częścią terenową „obsługującą” każdego obywatela jest powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny prowadzony przez starostów i prezydentów miast na prawach powiatu przy pomocy geodetów powiatowych.
Z zasobów PZGiK czerpane są informacje dotyczące nieruchomości gruntowych, budynkowych i budowlanych, ich adresów administracyjnych, powierzchni, numerów ksiąg wieczystych oraz (w przyszłości) wartości tych nieruchomości.
Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. art. 21, prawo geodezyjne i kartograficzne, dane zawarte w ewidencji gruntów stanowią:
„podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, prowadzenia statystyki publicznej , gospodarki nieruchomościami”.
W związku z powyższym, dane zawarte w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym i zapisane w formie elektronicznej w postaci operatów ewidencyjnych winne być zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.
Przeczytaj: Ewidencja gruntów i budynków – co to jest?
Obowiązek zgłaszania zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków
Wiarygodność danych ewidencyjnych zapewnia ich bieżąca aktualizacja.
Właściciele/władający nieruchomościami mają obowiązek zgłaszania właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian (Art. 22 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne).
Obowiązek zgłaszania zmian nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej.
Do najczęstszych zdarzeń w trakcie, których dochodzi do zmian ewidencyjnych możemy zaliczyć:
- Zbycie bądź nabycie nieruchomości (gruntowej, budynkowej, lokalowej).
- Nowy pomiar nieruchomości.
- Scalenie nieruchomości.
- Podział nieruchomości.
- Wydzielenie części nieruchomości.
Kto może złożyć wniosek o aktualizację danych ewidencyjnych?
Prawo do składania wniosków o aktualizację danych ewidencyjnych dotyczących nieruchomości lub zgłaszania zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w tym informacji o miejscu stałego pobytu (adres zameldowania) lub o siedzibie swojej jednostki posiadają:
- właściciele nieruchomości,
- władający w rozumieniu posiadania samoistnego,
- władający na gruntach publicznych będący wieczystymi użytkownikami, użytkownikami gruntów państwowych i samorządowych, sprawujący zarząd lub trwały zarząd nieruchomościami,
- osoby reprezentujące osobę prawną, której zostało powierzone wykonywanie prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub innych praw rzeczowych.
W przypadku nowego pomiaru nieruchomości uruchomionego na zlecenie jednej z osób posiadających prawo do składania wniosku o aktualizację danych ewidencyjnych, w wyniku pracy geodety, powstaje dokument zwany wykazem zmian danych ewidencyjnych.
Dokument ten po przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest podstawą aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Aby zmiana mogła być wprowadzona do operatu ewidencyjnego, osoba składająca zlecenie wykonania prac geodezyjno kartograficznych winna niezwłocznie złożyć wniosek o zmianę powołując się na numer wykazu zmian danych ewidencyjnych.
Jeżeli wnioskowana zmiana dotyczy nieruchomości będącej we współwłasności lub współposiadaniu wniosek winien być złożony przez wszystkich współwłaścicieli/współwładających w rozumieniu posiadania samoistnego lub osoby ich reprezentujące.
Jeżeli wnioskowana zmiana obejmuje dane ewidencyjne dotyczące również innych nieruchomości, nie znajdujących się we własności/władaniu wnioskodawców, właściciele/posiadacze tych nieruchomości również powinni złożyć wniosek – wówczas zmiana na podstawie opracowania geodezyjnego zostanie wprowadzona niezwłocznie w drodze czynności materialno-technicznej (art. 24 ust. 2b pkt. 1h ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne).
W przypadku prac scaleniowych, których zleceniodawcą jest starosta, powstałe w wyniku scalenia zmiany są wprowadzane do operatu ewidencyjnego z urzędu.
Przeczytaj: Udostępnianie danych z ewidencji gruntów i budynków
Wniosek o zgłoszenie zmian danych ewidencyjnych
Wniosek o zgłoszenie zmian danych ewidencyjnych składa się na druku: Zgłoszenie zmian danych ewidencji gruntów i budynków.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty stwierdzające powstałe zmiany, takie jak:
- akty notarialne,
- prawomocne orzeczenia sądu,
- ostateczne decyzje administracyjne,
- odpisy z ksiąg wieczystych (oryginały lub odpisy dokumentów),
- odpisy dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji, dokumentacja geodezyjna i kartograficzną przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zawierająca wykazy zmian danych ewidencyjnych,
- akty normatywne i dane wynikające z publicznych ewidencji i rejestrów.
Wprowadzenie zmian do Państwowej Ewidencji Gruntów na podstawie złożonego wniosku nie podlega opłacie skarbowej. Za wydanie decyzji w przypadku, gdy aktualizacja będzie wykonana na wniosek osoby fizycznej, opłata skarbowa wyniesie 10 zł.
Aktualizacja danych podmiotowych zawartych w ewidencji gruntów i budynków następuje niezwłocznie, w drodze czynności materialno-technicznych, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania dokumentów stanowiących podstawę aktualizacji.
Opłatę skarbową można wnieść w kasie siedziby Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków (starostwo, dzielnica miasta).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, art. 22.
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38 poz. 454 ze zm).
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Foto: Fotolia