4.4/5 - (98 votes)

Inwestowanie w tzw. flipy staje się coraz popularniejsze także na polskim rynku nieruchomości. Co to takiego jest flip i ile można na nim zarobić?

Słowo flip w języku polskim zostało zapożyczone od angielskiego zwrotu „house flipping”. Mówiąc w skrócie jest to szybka transakcja na rynku nieruchomości, podniesienie wartości zakupionego mieszkania lub domu oraz jego sprzedaż po wyższej cenie.

Wartość nieruchomości najczęściej podnosi się przez jej remont. Ale nie zawsze. Można podnieść ją na przykład dzięki zwiększeniu ilości pokoi czy nawet przez podział mieszkania na dwa odrębne lokale (o tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule „Podział dużego mieszkania na dwa niezależne lokale”).

Oczywiście, najlepsze flipy to takie, gdzie nie trzeba wykonywać żadnego remontu. Po prostu kupujemy mieszkanie w cenie poniżej wartości rynkowej i szybko sprzedajemy je drożej. Takie okazje zdarzają się, ale oczywiście rzadko. Aby je „upolować”, trzeba na bieżąco śledzić różne strony internetowe. Innym sposobem jest aktywacja narzędzia do monitorowania nowych ogłoszeń, która pozwala na agregowanie ogłoszeń z rynku wtórnego z największych portali nieruchomościowych według ustawionych przez użytkownika filtrów i natychmiastowo powiadamia, kiedy na rynku pojawia się okazja cenowa. Takie narzędzie jest dostępne na stronie Listaprzetargow.pl: monitorowanie ogłoszeń.

Czas to pieniądz

Inwestowanie we flipy - czas to pieniądz!

Cechą charakterystyczną transakcji flipowych jest to, że cała operacja – jeśli ma przynieść zamierzony zysk – od momentu zakupu do czasu sprzedaży powinna trwać jak najkrócej. Dzięki temu, kupując i sprzedając nieruchomości kilkakrotnie w ciągu roku, można osiągnąć wysoką roczną stopę zwrotu z kapitału.

Każde opóźnienie, wynikające na przykład z braku dostępności ekipy remontowej, to koszt, który pomniejsza zysk. Dlatego przy inwestycjach we flipy tak ważne jest nie tylko właściwe zaplanowanie i zorganizowanie całego projektu, ale także jego bieżąca kontrola, zwłaszcza jeśli chodzi o prace remontowo-wykończeniowe.

Przeczytaj: Jak znaleźć mieszkanie na flipa?

Ile można zarobić na flipie?

To, ile zarobimy na pojedynczym flipie, zależy od kilku czynników. Jak w przypadku każdej nieruchomości liczy się tu lokalizacja mieszkania, standard jego wykończenia czy dostępność komunikacyjna. Jednak najważniejszą kwestią decydującą o przyszłych zyskach inwestora jest kwota, za jaką uda się kupić nieruchomość. Oczywiście im taniej to zrobimy, na tym większy zysk możemy liczyć.

Stąd przy inwestycjach we flipy tak ważne jest, aby na bieżąco śledzić strony z ogłoszeniami, na których trafić można na prawdziwe okazje cenowe. Jedną z takich stron, na której publikowane są oferty nieruchomości wystawione na przetargi i licytacje, jest Listaprzetargow.pl.

Przyjmuje się, że na pojedynczym flipie można zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Warto o tym pamiętać

Przystępując do inwestowania we flipy i licząc przyszłe zyski, warto mieć jednak na uwadze dwie ważne kwestie.

Po pierwsze, kupowanie i sprzedawanie nieruchomości w sposób zorganizowany, to prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli więc chcemy działać legalnie, powinniśmy taką działalność zarejestrować, a od zysków odprowadzać podatki.

Po drugie, należy pamiętać o tym, że gdy sprzedajemy jakąkolwiek nieruchomość, obowiązuje nas pięcioletnia rękojmia dotycząca jej wad. Biorąc pod uwagę fakt, że sprzedawane nieruchomości mają zazwyczaj dużą wartość, warto przemyśleć formę, w jakiej prowadzimy działalność gospodarczą, aby chronić swój osobisty majątek.

Przeczytaj: Mieszkanie na flipa – jak wybrać odpowiednią nieruchomość?

Inwestowanie we flipy – czy warto?

Inwestowanie we flipy – podobnie jak inne strategie inwestowania w nieruchomości – ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ma to na pewno związek z predyspozycjami osobowymi konkretnego człowieka oraz tym, jakie są jego cele inwestycje.

Na pewno zaletą inwestycji we flipy jest możliwość wygenerowania szybkiego zysku. Jej wadą jest natomiast to, że jest to zarobek jednorazowy. Aby więc stanowił stałe źródło dochodu, inwestycje we flipy muszą być cyklicznie powtarzane.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Pexels.com, materiały własne.

Zostaw komentarz