Jak samodzielnie podnieść wartość mieszkania przed sprzedażą?
Głosów: 2 (śr. 5)

Sprzedaż mieszkania to przedsięwzięcie, które wymusza na sprzedającym zarówno odpowiednie przygotowanie lokalu od strony wizualnej, jak i umiejętne zamieszczenie ogłoszenia wraz ze zdjęciami mieszkania na portalach nieruchomości.

Oferty przetargów i licytacji z całej Polski – przejrzyj aktualne ogłoszenia na sprzedaż mieszkań

Mieszkanie do sprzedaży możemy przygotować sami bądź możemy zlecić te prace profesjonalnej firmie świadczącej usługi home stagingu.

Home staging, czyli profesjonalny lifting mieszkania

Home staging jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą inwestować pieniędzy w poważny remont mieszkania, a także dla tych, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie przygotować lokal do procesu sprzedaży.

Profesjonalny home stager zadba o to, aby przy nakładzie niewielkich środków finansowych mieszkanie stało się bardziej atrakcyjne w oczach potencjalnych nabywców. W tym celu umiejętnymi zabiegami dostosuje je do panujących trendów i podkreśli jego zalety (np. poprzez odpowiednie przemalowanie lokalu, ustawienie mebli, usunięcie zbędnych elementów, właściwie oświetlenie, dodanie kilku drobiazgów).

Zatrudniając home stagera z pewnością zwiększymy szanse na to, że sprzedaż naszego mieszkania nastąpi w znacznie krótszym czasie i za korzystniejszą cenę, niż wstępnie zakładaliśmy.

Przeczytaj: Co wpływa na wartość rynkową nieruchomości?

Samodzielne przygotowanie mieszkania do sprzedaży

W sytuacji, gdy postanowimy, że sami przygotujemy mieszkanie do sprzedaży, wskazanym jest sporządzenie planu działania i konsekwentna realizacja poszczególnych punktów planu.

Plan działania powinien skupiać się przede wszystkim na realizacji takich elementów, jak:

1. Odświeżenie mieszkania, usunięcie usterek

Odnowienie mieszkania, chociażby poprzez przemalowanie ścian (najlepiej na neutralne kolory) wraz z likwidacją ewentualnych odprysków czy pęknięć farby, sprawi, że mieszkanie nabierze świeżości, będzie wyglądało na zadbane i czyste. Warto również usunąć wszystkie drobne usterki, które mogą zaburzyć odbiór wnętrza (np. niedziałające klamki, zwisające niedbale żaluzje czy rolety).

2. Wysprzątanie mieszkania, wyniesienie zbędnych mebli, dekoracji czy zdjęć rodzinnych

Czynności te pozwolą na „przewietrzenie” mieszkania i sprawią, że mieszkanie stanie się bardziej przestrzenne i uporządkowane. W trakcie przygotowania mieszkania do oglądania przez potencjalnych nabywców wskazanym jest usunięcie ze ścian czy mebli osobistych pamiątek, zdjęć czy portretów mieszkańców. Działania te sprawią, że oglądający mieszkanie nie będą kojarzyli mieszkania z dotychczasowymi mieszkańcami, a raczej odniosą wrażenie, że mieszkanie jest sprzedawane po raz pierwszy.

3. Właściwe oświetlenie mieszkania

Wystrój mieszkania można uatrakcyjnić poprzez jego umiejętne oświetlenie. W przypadku, gdy oglądający mieszkanie umówi się na oglądanie lokalu porą wieczorową, dobrze jest włączyć oświetlenie nie tylko główne, ale również „dojaśnić” je oświetleniem bocznym. Mieszkanie jasne sprawi, że potencjalny nabywca odniesie wrażenie, że jest ono większe.

4. Zapach mieszkania i atmosfera

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży dobrze jest zadbać o jego delikatny zapach. W tym celu można w niewidocznym miejscu w mieszkaniu umieścić odświeżacz powietrza o delikatnym, subtelnym zapachu. Podczas oglądania mieszkania przez potencjalnych nabywców należy stworzyć atmosferę spokoju, co sprawi, że oglądający będą się czuli dobrze i komfortowo.

5. Prezentacja mieszkania na portalu ogłoszeniowym

Umiejętne zaprezentowanie mieszkania na portalu ogłoszeniowym to połowa sukcesu w procesie sprzedaży mieszkania. Warto zadbać o szczegółowy opis lokalu oraz opis budynku, w którym lokal się znajduje. Nie bez znaczenia będzie również opis najbliższej okolicy. Aby uzyskać lepszy efekt i przyspieszyć sprzedaż mieszkania, dobrze jest zatrudnić profesjonalnego fotografa, który wykona dla nas zdjęcia mieszkania w taki sposób, aby szukający mieszkania zainteresował się właśnie tą ofertą.

Po zrealizowaniu wszystkich punktów nakreślonego planu może się okazać, że sprzedamy mieszkanie nie tylko w krótszym czasie, ale i za cenę znacznie wyższą niż początkowo zakładaliśmy.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.

Zostaw komentarz