Licytacja nieruchomości to jedno z ostatnich działań komornika. Aby do niej doszło, komornik musi dokonać szeregu czynności ściśle określonych przepisami prawa.
Zasady licytacji komorniczej z nieruchomości szczegółowo reguluje kodeks postępowania cywilnego.
Zajęcie nieruchomości
Aby nieruchomość trafiła na licytację komorniczą, w pierwszej kolejności musi zostać zajęta. Dzieje się tak wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości.
Dokonując zajęcia nieruchomości, komornik bezzwłocznie wzywa dłużnika, aby ten uregulował dług w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.
Nieruchomość jest uważana za zajętą z chwilą doręczenia dłużnikowi wezwania przez komornika. Jeżeli nie jest możliwe doręczenie wezwania dłużnikowi, nieruchomość uważa się za zajętą z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.
Oszacowanie nieruchomości
Brak spłaty zadłużenia przed upływem terminu wyznaczonego przez komornika skutkuje rozpoczęciem opisu i oszacowania nieruchomości. Oszacowania wartości nieruchomości dokonuje – na wniosek komornika – specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia. Wycena nie jest wymagana, jeżeli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wartość nieruchomości była już szacowana.
Z opisu i oszacowania nieruchomości komornik tworzy protokół. Wyszczególnia w nim przede wszystkim:
- oznaczenie nieruchomości, jej granice, a w miarę możności jej obszar oraz oznaczenie księgi wieczystej lub zbioru dokumentów;
- budowle i inne urządzenia ze wskazaniem ich przeznaczenia gospodarczego oraz przynależności nieruchomości, jak również zapasy objęte zajęciem;
- stwierdzone prawa i obciążenia;
- umowy ubezpieczenia;
- osoby, w których posiadaniu znajduje się nieruchomość, jej przynależności i pożytki;
- sposób korzystania z nieruchomości przez dłużnika;
- oszacowanie z podaniem jego podstaw;
- zgłoszone prawa do nieruchomości;
- inne szczegóły istotne dla oznaczenia lub oszacowania nieruchomości.
Ten artykuł jest częścią cyklu poświęconego zagadnieniom związanym z zakupem mieszkania na licytacji komorniczej. Każdy z artykułów możesz czytać osobno, kompleksową wiedzę uzyskasz jednak po przeczytaniu wszystkich:Cykl artykułów „Zakup mieszkania na licytacji komorniczej”
Ogłoszenie o licytacji
Termin licytacji wyznaczany jest nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania. Obwieszczenie o licytacji powinno zostać ogłoszone nie później niż 2 tygodnie przed licytacją. Obwieszczenie jest wywieszane lub publikowane:
- w budynku sądowym i w lokalu organu gminy,
- w dzienniku poczytnym w danej miejscowości,
- na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
Informacje o planowanych licytacjach na mieszkania można znaleźć także w naszej bazie, dostępnej na stronie internetowej Listaprzetargow.pl.
W obwieszczeniu podawane są przede wszystkim termin i miejsce licytacji oraz dokładny opis nieruchomości. Znajduje się tam ponadto informacja o wysokości rękojmi, którą licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć, a także o tym, że w ciągu dwóch tygodni przed licytacją można będzie oglądać nieruchomość i przeglądać w sądzie akta postępowania egzekucyjnego.
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Zdjęcie: Unsplash.com