5/5 - (1 vote)

Własny dom? Czy mieszkanie w apartamentowcu? Co wybrać? A może warto rozważyć rozwiązanie łączące zalety jednego i drugiego, czyli dom szeregowy? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o “szeregówkach”.

Zalety domów szeregowych

Domy szeregowe są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii. U nas także zyskują coraz więcej zwolenników. Przyczyn może być wiele, jak choćby warunki zamieszkania zbliżone do domu jednorodzinnego, czyli niezależne wejście, własny garaż z bezpośrednim dostępem do domu, łatwość podziału na część dzienną, gdzie mają dostęp goście i strefę intymną, gdzie znajdują się sypialnie, a także własny ogród. A przy tym koszty budowy i eksploatacji domu w zabudowie szeregowej są niższe w porównaniu do domu wolnostojącego.

Dodatkowo, to co wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych ceni sobie najbardziej, to dość bliski kontakt z sąsiadami, którzy w razie potrzeby zwrócą uwagę na dom podczas nieobecności właściciela. Oczywiście z sąsiadami może być różnie, to sprawa bardzo indywidualna – mogą zostać naszymi przyjaciółmi albo bardzo utrudniać nam życie. Jest to zatem albo zaleta, albo wada, w zależności od sytuacji.

Wady domów szeregowych

Skoro wspominamy o zaletach, trzeba też zauważyć, że domy szeregowe mają wady. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na ich budowę, najczęściej wskazują, że nie ma możliwości wprowadzenia zmian w projekcie domu, innego rozplanowania funkcji czy aranżacji pomieszczeń. Również rozbudowa domu szeregowego jest właściwie niemożliwa. Domy szeregowe są zbliżone do mieszkań w bloku także przez to, że w swoim domu możemy słyszeć odgłosy dochodzące z domów sąsiednich, jeśli izolacja akustyczna nie została wykonana na wysokim poziomie, a bliskie sąsiedztwo za płotem sprawia, że brakuje intymności we własnym ogródku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że domy szeregowe, podobnie jak mieszkania w budynkach wielorodzinnych, oznaczają wspólne dbanie o ich czystość i stan techniczny. Zaniedbania ze strony sąsiadów mogą oddziaływać na pozostałe budynki. Mamy tu też czasem do czynienia z częściami wspólnymi, jakimi są drogi dojazdowe i dojścia do posesji. Taka sytuacja może rodzić konflikty dotyczące na przykład obowiązku odśnieżania albo parkowania samochodów w pasie wspólnym. W przypadku domów szeregowych nie powstaje – tak jak w przypadku budynków wielorodzinnych – wspólnota mieszkańców, której zadaniem jest między innymi dbanie o części wspólne.

Jak finansowana jest budowa domów szeregowych?

Domy szeregowe - wady i zalety

Budową domów w zabudowie szeregowej albo wręcz budową osiedli takich domów, zwykle zajmują się deweloperzy. O ile wolnostojący dom jednorodzinny, albo nawet dom w zabudowie bliźniaczej można wybudować samemu, albo wspólnie z drugim zaufanym inwestorem, to już budowa czterech lub więcej domów przez indywidualnych inwestorów jest w zasadzie niewykonalna. Deweloper, podobnie jak w przypadku budynków wielorodzinnych, sprzedaje poszczególne segmenty zainteresowanym klientom.

Sprzedaż może odbywać się już na etapie planowania inwestycji, ale znacznie częściej segmenty oferowane są na rynku pierwotnym po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na budowę, w trakcie budowy, albo nawet po jej zakończeniu. Klient zainteresowany nabyciem segmentu w zabudowie szeregowej kupuje na własność dom oraz wydzieloną działkę, na której jest on postawiony, wraz z przynależącym terenem. Zwykle jest to obszar przed wejściem, przeznaczony na wjazd do garażu i dojście piesze, oraz za budynkiem, z przeznaczeniem na przydomowy ogródek. Segmenty skrajne często mogą dysponować nieco większym terenem również z boku budynku. Powierzchnia działki wpływa zatem na cenę domu.

Co istotne, nabywca nie płaci całej kwoty, jeśli inwestycja jest w trakcie realizacji. Transze określone są w umowie deweloperskiej, a harmonogram płatności uzależniony jest od harmonogramu prac budowlanych i terminowości ich realizacji. Przykładowo mogą one wyglądać następująco:

  • do czasu uzyskania pozwolenia na budowę – 20% całkowitej umówionej kwoty zakupu;
  • do „wyjścia z ziemi”, czyli po zakończeniu stawiania fundamentów – kolejne 20% (razem 40%);
  • do zakończenia budowy stanu surowego otwartego (ściany, dach, bez okien i drzwi – kolejne 30% (razem 70%);
  • do wybudowania stanu surowego zamkniętego (wstawienie okien i drzwi) – kolejne 20% (razem 90%);
  • stan tzw. deweloperski, czyli dom gotowy do wejścia ekip wykończeniowych – pozostałe 10% (razem 100% kwoty z umowy deweloperskiej).

Oczywiście harmonogram może wyglądać inaczej, w zależności od ustaleń między deweloperem a inwestorem. Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy mamy wysoką inflację i rosną ceny materiałów budowlanych, deweloper może zawrzeć w umowie klauzulę o waloryzacji ostatecznej ceny budynku – trzeba na to zwrócić uwagę czytając umowę, przed jej podpisaniem. Budowa domów szeregowych może trwać od roku nawet do kilku lat.

Przeczytaj: Kooperatywa mieszkaniowa – czym jest i na czym polega?

Co to jest “stan deweloperski”?

Podobnie jak mieszkania kupowane na rynku pierwotnym, tak i domy szeregowe oddawane są nabywcom w stanie deweloperskim. Pojęcie to oznacza, że dom jest otynkowany z zewnątrz, ma zamontowane drzwi, okna, parapety i bramy garażowe zgodnie z projektem budowlanym – identyczne dla wszystkich segmentów. Wewnątrz także położone są tynki na ścianach i sufitach, a na podłogach znajdują się wylewki. Zamontowane są podłączenia mediów – podejścia wody w kuchni i łazienkach, odprowadzenie kanalizacji i puszki pod gniazdka elektryczne w ścianach.

Wszelkie dalsze prace wykończeniowe najczęściej należą już do nowego nabywcy lokalu. Dzięki temu może on urządzić dom zgodnie z własnymi upodobaniami, w zakresie doboru materiałów wykończeniowych, ich kolorystyki oraz wyposażenia łazienek i kuchni. Oczywiście warto być w kontakcie z deweloperem i ekipą budowlaną już wcześniej i zacząć projektować wnętrza zaraz po zamknięciu stanu surowego. O ile w domu szeregowym raczej nie przestawimy wielu ścian, to już dokładnie umieszczenie podejść wody czy gniazdek elektrycznych może być wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Przeczytaj: Kredyt na remont mieszkania lub domu

Domy szeregowe na rynku wtórnym

Z ofertą sprzedaży domów w zabudowie szeregowej możemy mieć do czynienia nie tylko na rynku pierwotnym. Bywa, że ktoś kupuje taki dom w trakcie budowy, a potem, w drodze cesji, sprzedaje go innemu nabywcy jeszcze przed odbiorem. Może także sprzedać dom już po jego wykończeniu albo po kilku latach jego użytkowania – jako typową transakcję na rynku wtórnym. Mogą się też pojawić licytacje komornicze domów szeregowych. Rozważając zakup takiej nieruchomości, warto dobrze poznać jej wady i zalety (zob. Zakup domu na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę). Może warto poznać też sąsiadów jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Pixabay.com, Unsplash.com

Zostaw komentarz