5/5 - (1 vote)

Pojęcie “gotowiec inwestycyjny” funkcjonuje na rynku nieruchomości już od dawna, ale wciąż budzi wątpliwości – zwłaszcza wśród nowych inwestorów. Czym jest? Czy się opłaca? Jak go nabyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest gotowiec inwestycyjny i czym różni się od innych inwestycji?

“Gotowiec inwestycyjny” to inwestycja, która jest gotowa, by od razu przynosić zysk. W odniesieniu do nieruchomości może to być mieszkanie lub lokal, który od razu po zmianie właściciela, zacznie nowemu nabywcy dawać dochód pasywny. Może zostać wynajęte bez dodatkowych nakładów na remont, wydzierżawione, a czasem nawet sprzedawane jest od razu z lokatorem – dotyczy to zwłaszcza lokali usługowych, których najemcy nie chcą zmieniać miejsca, w którym prowadzą swoją działalność.

To podstawowa różnica między mieszkaniami kupowanymi z zamiarem ich wynajęcia czy odsprzedania na rynku pierwotnym – które zwykle są w “stanie deweloperskim” i wymagają wykończenia – lub wtórnym, od właścicieli, którzy po prostu w nich mieszkali. Lokale, które były użytkowane, nawet jeśli zostaną przez właścicieli odnowione, zwykle wymagają dostosowania do oczekiwań nowego nabywcy, który chce na nich zarabiać. A to pochłania nie tylko fundusze, ale przede wszystkim czas – podczas, gdy kupując “gotowiec”, tego czasu tracić nie musimy.

Rodzaje gotowców inwestycyjnych

Rodzaje gotowców inwestycyjnych

Wśród fachowców rynku nieruchomości można się spotkać z drobnymi różnicami w określeniu, co jest gotowcem inwestycyjnym. Dla przykładu może to być:

  • mieszkanie lub dom przeznaczony na wynajem długoterminowy,
  • mieszkanie lub dom przystosowany do wynajmu krótkoterminowego,
  • mieszkanie podzielone na pokoje pod wynajem dla studentów,
  • dom przystosowany do wynajmu jako kwatery pracownicze,
  • funkcjonujące lokale usługowe.

Zdaniem niektórych specjalistów za gotowiec można uznać nieruchomość, która po prostu nie wymaga nakładów.
Inni mają nieco bardziej restrykcyjne podejście do tego tematu i za gotowiec uznają wyłącznie nieruchomość, która pracuje i zarabia w momencie jej sprzedaży. Jeśli jest to mieszkanie przeznaczone na wynajem długoterminowy lub lokal usługowy – dotychczasowy właściciel sprzedaje je razem z najemcą, przepisując umowę najmu na nabywcę. Jeśli jest to mieszkanie przystosowane do wynajmu krótkoterminowego lub do wynajmu na kwatery pracownicze, to jest ono obsługiwane przez wyspecjalizowaną firmę. W rezultacie nowy nabywca nie traci też czasu na poszukiwanie najemcy. Od chwili podpisania aktu notarialnego kupna-sprzedaży nieruchomości zaczyna zarabiać.

Jak kupić gotowiec inwestycyjny?

Najkorzystniejsze jest inwestowanie w gotowce zlokalizowane w dużych miastach, w popularnych dzielnicach. Wówczas naszym zyskiem będzie nie tylko pasywny zarobek z wynajmu. Taka nieruchomość będzie też zyskiwać na wartości niezależnie od wahań na rynkach kapitałowych i w szybszym tempie niż nieruchomości w mniejszych miejscowościach. Zastanawiając się nad tym rozwiązaniem trzeba jednak zachować rozwagę. Można też skorzystać ze wsparcia specjalistów, których doświadczenie pomoże uniknąć błędów i potencjalnej straty, zamiast zysku.

Gotowiec inwestycyjny - jak kupić? Jakość wykończenia

Przede wszystkim warto wiedzieć, że gotowce inwestycyjne właściwie nie są oferowane przez indywidualnych sprzedawców. Skoro ich obsługą i zarządzaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy, właściciel także sprzedaż nieruchomości zleci takiej agencji. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania oferowanego jako “gotowiec inwestycyjny” trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Jakość wykończenia – zarówno w aspekcie estetycznym, jak i funkcjonalnym, szczególnie jeśli mieszkanie było przerabiane, celem uzyskania większej ilości pomieszczeń, czy podzielone na niezależne lokale. Szczególnie warto się przyjrzeć instalacjom i sprawdzić, czy zostały prawidłowo wykonane.
  • Spełnienie wymagań formalno-prawnych – chodzi nie tylko o uzyskane pozwolenia na przeprowadzone remonty i przebudowy – wykonanie ich bez pozwoleń może narazić nowego właściciela na duże nieprzyjemności. Dobrze też zweryfikować na przykład czy szerokości drzwi i ciągów komunikacyjnych spełniają przepisy, czy pomieszczenia są odpowiednio doświetlone światłem naturalnym, czy są wentylowane, a także na inne warunki dotyczące lokali mieszkalnych.
  • Zarządzanie i rentowność inwestycji – warto wiedzieć, kto zajmuje się na co dzień obsługą wynajmu nieruchomości i jakie są jej wyniki z ostatnich kilku miesięcy. Można też sprawdzić warunki umowy z firmą zarządzającą, aby wiedzieć, na co się decydujemy.

Doświadczone firmy zajmujące się “produkcją” gotowców inwestycyjnych nie boją się zaoferować gwarancję i wsparcie posprzedażowe dla nowego nabywcy. Dla kupującego oznacza to zabezpieczenie ciągłości zysków z wynajmu nawet przez kilka lat oraz możliwość uzyskania pomocy we wszelkich sprawach dotyczących nieruchomości przez czas trwania gwarancji. Świadczy to zarówno o doświadczeniu firmy sprzedającej gotowiec, jak i o wysokiej jakości wykonania produktu.

Przeczytaj: Podział dużego mieszkania na dwa niezależne lokale

Plusy i minusy gotowców inwestycyjnych

Gotowiec inwestycyjny - plusy i minusy

Do zalet gotowców inwestycyjnych należy przede wszystkim to, że generują pewny i regularny zysk, którego wartość rośnie wraz ze wzrostem cen innych produktów na rynku. Dodatkowo wzrost wartości samej nieruchomości w czasie przeważnie pokrywa a nawet przewyższa inflację, zwłaszcza jeśli jest to nieruchomość położona w korzystnej lokalizacji. Te cechy sprawiają, że tego rodzaju inwestycja jest odporna na wszelkie zmiany i turbulencje zachodzące w gospodarce i sytuacji ekonomicznej.

Dodatkowo, jeśli kupujemy gotowe mieszkanie, odpada nam wysiłek związany z estetycznym i funkcjonalnym przygotowaniem go do wynajmu, a jeśli potraktujemy gotowiec jako nieruchomość już zarządzaną przez fachowców – nie musimy się też troszczyć o formalności i nadzorowanie nieruchomości. A przecież od takiej właśnie codziennej pracy zależy to, jaka będzie rentowność inwestycji.

Do minusów należy z pewnością cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości. Będzie ona niewątpliwie wyższa niż cena zwykłego mieszkania na rynku wtórnym. Ale trzeba pamiętać o tym, że nakłady włożone w przebudowę spowodowały wzrost jego wartości, więc kupujemy produkt o lepszej jakości, a to kosztuje. Minusem jest też mniejsza oferta na rynku, a co za tym idzie trudność w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości. Za niekorzystną można też uznać konieczność zweryfikowania nieruchomości przed jej zakupem, ale to akurat stanowi element procedury konieczny w każdym przypadku. Nawet jeśli kupując gotowiec inwestycyjny powinniśmy zwrócić uwagę na więcej aspektów, to ta wiedza tylko nam się w efekcie przyda.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Pexels.com

Zostaw komentarz