5/5 - (27 votes)

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze oznacza to samo. Można robić to na różne sposoby. Sposób inwestowania powinien zależeć od ilości czasu, jaki zamierzamy temu zajęciu poświęcić oraz od wielkości kapitału, który jesteśmy w stanie zainwestować.

Przy niskich odsetkach od lokat na rachunkach bankowych – a z takim właśnie czasem mamy obecnie do czynienia w naszym kraju – coraz popularniejsze staje się lokowanie środków w nieruchomości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby inwestycji na tym rynku.

Jednostki funduszy inwestycyjnych

Stosunkowo najprostszą metodą inwestowania w nieruchomości jest zakup jednostek funduszy inwestujących w nieruchomości. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka funduszy nieruchomościowych. Ich sposób działania wygląda – pisząc w pewnym uproszczeniu – w ten sposób, że zbierają one kapitał od potencjalnych inwestorów i inwestują go w zakup mieszkań, ziemi czy nieruchomości komercyjnych – w zależności od profilu konkretnego funduszu.

Jeśli ceny nieruchomości idą w górę, a fundusz jest dobrze zarządzany, rośnie też wartość jednostek uczestnictwa w funduszu.

Inwestowanie w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych działających na rynku nieruchomości jest najprostszą formą inwestowania w nieruchomości i wymaga od potencjalnego inwestora najmniejszego osobistego zaangażowania – sprowadza się ono najczęściej do zakupu i późniejszej sprzedaży jednostek uczestnictwa.

Zakup ziemi rolnej

To tradycyjny i znany od wieków sposób na inwestowanie w nieruchomości. W naszym kraju zyskał dużą popularność tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej – wiele osób uważało wówczas (i słusznie!), że po wejściu do Wspólnoty ceny ziemi pójdą znacząco w górę.

Inwestowanie w grunty rolne uważane jest za pewny i bezpieczny środek lokaty kapitału. Taka inwestycja – w dłuższej perspektywie czasowej, bo w krótkim okresie bywają oczywiście wahania cen – powinna zapewnić przyzwoitą stopę zwrotu od zainwestowanego kapitału.

Obecnie jednak inwestowanie w ziemię rolną jest utrudnione z uwagi na przepisy, które weszły w życie w 2016 roku. Ograniczają one obrót działkami mającymi powyżej 3 tys. m2. Działki takie może nabywać właściwie tylko rolnik indywidualny, co w praktyce uniemożliwia lub bardzo utrudnia ten sposób inwestowania w nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości - zakup ziemi rolnej

Apartamenty wakacyjne

To z pewnością jeden z najprzyjemniejszych modeli inwestowania w nieruchomości, pozwalający łączyć przyjemne z pożytecznym. Polega on na zakupie nieruchomości w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach i czerpania zysku z ich wynajmu.

Jest wiele wariantów tego modelu inwestowania, od zwykłego zakupu nieruchomości po nabycie udziałów w dużym hotelu. Ten ostatni wariant zakłada najczęściej możliwość mieszkania w hotelu przez inwestora lub osobę przez niego wskazaną w czasie wakacji, a przez pozostałą część roku nieruchomość jest użytkowana przez innych gości, co pozwala na generowanie zysków.

Warto zauważyć, że ostatnimi czasy popularnością cieszą się nie tylko inwestycje w nieruchomości położone w atrakcyjnych turystycznie regionach Polski (Bałtyk, Zakopane, Mazury), ale także na południu Europy, a nawet w bardziej egzotycznych miejscach, takich jak Egipt czy Wenezuela.

Nieruchomości komercyjne

To model inwestowania w nieruchomości skierowany raczej do „dużych graczy”. Polega on na budowaniu i zarządzaniu (albo wyłącznie zarządzaniu) dużymi powierzchniami usługowo-handlowymi, takimi jak galerie bądź centra handlowe lub lokale biurowe. Kluczem do opłacalności takiej inwestycji jest dbanie o to, żeby jak największa część powierzchni handlowo-usługowej lub biurowej (a najlepiej całość) była wynajęta.

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne pozwala na generowanie dużych zysków, ale wymaga też zainwestowania sporego kapitału.

Inwestowanie w nieruchomości - nieruchomości komercyjne.

Zakup mieszkań na wynajem

Kolejnym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup mieszkań na wynajem. Tutaj także inwestować możemy na szereg różnych sposobów, a więc przede wszystkim kupować mieszkanie na rynku pierwotnym (od deweloperów) lub wtórnym (tu dobrym sposobem jest poszukanie okazji cenowych na naszym portalu Listaprzetargow.pl).

W mieszkanie na wynajem możemy zainwestować własne środki (jeśli je posiadamy) lub posiłkować się kredytem. O sposobach pozyskania kapitału, który pozwoli nam na zainwestowanie w mieszkania na wynajem, pisaliśmy w artykule http://listaprzetargow.pl/blog/jak-finansowac-zakup-mieszkania-z-przetargu-lub-licytacji/.

Inwestowanie we flipy

W ostatnim czasie coraz popularniejszą metodą inwestycji w nieruchomości staje się inwestowanie w tzw. flipy. Co to takiego? Flip to inaczej szybka transakcja na rynku nieruchomości, podniesienie jej wartości (zazwyczaj poprzez remont) oraz sprzedaż zakupionego mieszkania lub domu po wyższej cenie.

Cechą charakterystyczną tego typu transakcji jest to, że cała operacja od momentu zakupu do czasu sprzedaży, powinna trwać jak najkrócej (idealnie byłoby, gdyby zamknęła się w czasie 3-4 miesięcy). Dzięki temu, kupując i sprzedając nieruchomości kilkakrotnie w ciągu roku, można osiągnąć wysoką roczną stopę zwrotu z kapitału. Jeśli bowiem na jednym mieszkaniu lub domu możemy zarobić 20%, to obracając kapitałem np. trzy razy w ciągu roku (to naprawdę możliwe, chociaż wymaga oczywiście sporego zaangażowania), można osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 60%.

Gdzie znajdować nieruchomości wystawione na sprzedaż poniżej ceny rynkowej? Najlepiej na naszym portalu Listaprzetargow.pl – znajdują się tu oferty mieszkań wystawionych na licytacjach i przetargach przez komorników, syndyków, gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, itp. Bardzo często znajdziemy tu prawdziwe okazje, a wśród nich mieszkania do remontu, ale w atrakcyjnych lokalizacjach i znacznie poniżej ceny rynkowej.

Do inwestycji we flipy najlepiej wybierać – przynajmniej na początku – niewielkie mieszkania (kawalerki albo mieszkania dwupokojowe). Takie lokale są najczęściej poszukiwane i najczęściej są przedmiotem obrotu rynkowego, a więc zazwyczaj nie ma problemu z ich szybką sprzedażą.
Inwestowanie w nieruchomosci - flipy.

Oglądając mieszkanie, które zamierzamy kupić, albo przystępując do przetargu, warto od razu zastanowić się, co można zrobić, żeby podnieść jego wartość rynkową i jak najkorzystniej je sprzedać. Do każdej nieruchomości warto podchodzić indywidualnie, bo w każdym przypadku inne mogą być koszty zwiększenia jej wartości rynkowej. Czasem będzie to bowiem jedynie lekkie odświeżenie wnętrza połączone z niewielkim remontem, a czasem konieczna będzie ingerencja w cały układ funkcjonalny mieszkania.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Unsplash.com, Pixabay.com.

Zostaw komentarz