Charakterystykę oraz zasady działania rzeczoznawcy majątkowego określa Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości – wyceny nieruchomości i przedstawienia tej wyceny na piśmie w postaci operatu szacunkowego. Jest to zatem osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości.
Szczegółowe cechy operatu szacunkowego zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego z 21 września 2004 r.
Uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego
Rzeczoznawstwo majątkowe jest działalnością zawodową.
Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, po spełnieniu wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, nadaje Minister Infrastruktury i Budownictwa.
Osoby, którym nadano uprawnienia zawodowe, podlegają wpisowi do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Z dniem wpisu do właściwego rejestru osoby te uzyskują prawo wykonywania działalności zawodowej jako rzeczoznawcy majątkowi.
Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Osoba, której nadano uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, to osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie była karana, za:
– przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
– przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości,
– przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów,
– przestępstwo przeciwko mieniu,
– przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
– przestępstwo przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
– przestępstwo skarbowe, - posiada wyższe wykształcenie,
- ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości. Z obowiązku ukończenia studiów podyplomowych zwolnione są osoby, które ukończyły studia z programem umożliwiającym nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu wyceny nieruchomości.
- odbyła co najmniej 6-miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości. Z obowiązku odbycia praktyki zawodowej zwolnione są osoby, które posiadają udokumentowane co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w temacie rzeczoznawcy majątkowego oraz osoby, które odbyły praktykę w zakresie wyceny nieruchomości objętą programem studiów w wymiarze jednego semestru, pod warunkiem, że praktyka była realizowana na podstawie umowy dotyczącej praktyki zawartej między uczelnią, a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych.
- przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która potrafi ze zrozumieniem korzystać z rejestrów i ewidencji prowadzonych przez sądy oraz organy administracji publicznej, a także z innych dokumentów będących w zasobach urzędów i instytucji, zawierających niezbędne dane wykorzystywane przy szacowaniu nieruchomości, takich jak: księgi wieczyste, kataster nieruchomości (ewidencja gruntów), rejestr zabytków, plany miejscowe.
Rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opracowania i ekspertyzy, niestanowiące operatu szacunkowego, dotyczące:
- rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku,
- efektywności inwestowania w nieruchomości i ich rozwoju,
- skutków finansowych uchwalania lub zmiany planów miejscowych,
- oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali,
- bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości,
- określania wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora,
- wyceny nieruchomości zaliczanych do inwestycji w rozumieniu przepisów o rachunkowości,
- wyceny nieruchomości jako środków trwałych jednostek w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Tytuł rzeczoznawcy majątkowego podlega ochronie prawnej.
Spośród osób posiadających uprawnienia rzeczoznawców majątkowych powołuje się biegłych sądowych z zakresu szacowania nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy nie może odmówić pełnienia funkcji biegłego sądowego.
Przeczytaj: Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Wykonywanie zawodu rzeczoznawcy majątkowego
Rzeczoznawca majątkowy wykonuje swój zawód poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej jednoosobowo lub w ramach spółki osobowej w zakresie szacowania nieruchomości bądź w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej u podmiotu prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości.
Wymagania w zakresie zatrudnienia nie dotyczą biegłych sądowych pracujących na zlecenie sądu.
W czynnościach zawodowych, rzeczoznawca majątkowy powinien kierować się bezstronnością, a swoją pracę wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz standardami zawodowymi.
Rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek permanentnego doskonalenia swoich kwalifikacji zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Dokumentacje w zakresie podwyższania swoich kwalifikacji rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek przechowywania przez okres 5 lat.
Informacje uzyskane przez rzeczoznawcę majątkowego w czasie wykonywania zawodu stanowią tajemnicę zawodową.
Przeczytaj: Na czym polega wycena nieruchomości?
W jakich sytuacjach niezbędne jest udokumentowanie ceny nieruchomości poprzez sporządzenie operatu szacunkowego?
W prawie polskim obowiązują cele, dla których niezbędne jest udokumentownie ceny nieruchomości poprzez sporządzenie dla nich operatu szacunkowego. Do najbardziej istotnych celów należą:
- nabycie nieruchomości,
- zbycie nieruchomości,
- oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste,
- najem nieruchomości,
- zbycie nieruchomości dotychczasowym najemcom,
- opłata adiacencka,
- zwrot na rzecz byłych właścicieli,
- zniesienie współwłasności,
- podział majątku,
- postępowanie spadkowe,
- postępowanie podatkowe (odwołania od decyzji Urzędu Skarbowego),
- amortyzacja środków trwałych,
- wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportu),
- uzyskanie rekompensat,
- uzyskanie odszkodowań (np. wywłaszczenie lub czasowe zajęcie nieruchomości, przeprowadzenie przez nieruchomość urządzeń technicznych),
- odwołanie się od urzędowych decyzji jednostki samorządowej dotyczących nieruchomości (np. naliczenie lub aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, opłat adiacenckich, opłat z tytułu zmiany kwalifikacji budowlanej terenu itp.),
- określenie poniesionych nakładów,
- wycena nieruchomości w celu zabezpieczenia kredytów hipotecznych.
Przeczytaj: Operat szacunkowy nieruchomości
Osoba, która chce skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego może dokonać wyboru rzeczoznawcy posiłkując się listą rzeczoznawców majątkowych, którą znajdzie na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: LINK
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości (Dz. U. z dnia 17 marca 2014 r., poz. 328).
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Foto: Picjumbo.com