5 najbardziej popularnych strategii inwestowania w nieruchomości
Głosów: 92 (śr. 4.6)

Chcąc inwestować w nieruchomości już na samym wstępie powinniśmy zastanowić się nad obraniem najbardziej optymalnej strategii.

Poniżej przedstawiamy zalety i wady pięciu najbardziej popularnych strategii inwestowania w nieruchomości.

Wynajem długoterminowy

Jest to jedna z najbardziej popularnych form inwestowania w nieruchomości. Inwestujemy swoje pieniądze w mieszkanie lub dom, a w zamian otrzymujemy stały i cykliczny dochód (tzw. dochód pasywny) w postaci czynszu od najemcy.

Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą poświęcać tej inwestycji zbyt dużo czasu (bo na przykład intensywnie pracują zawodowo). Kluczem do sukcesu jest tu znalezienie solidnego najemcy, który będzie zainteresowany długotrwałym korzystaniem z nieruchomości i cyklicznym opłacaniem czynszu. Dobrą lokalizacją na zakup mieszkania, które chcemy przeznaczyć pod najem długoterminowy, są okolice wyższych uczelni, dzielnice w pobliżu dużych kompleksów biurowych lub tzw. dobre dzielnice.

Zaletą inwestycji w najem długoterminowy jest jej przewidywalność – z dużą dozą prawdopodobieństwa jesteśmy z stanie określić, za jaką kwotę będziemy w stanie dane mieszkanie wynająć i jaką stopę zwrotu nam ta inwestycja przyniesie.

Za wadę tego rodzaju inwestowania można uznać to, że stopa zwrotu z tego typu inwestycji nie jest tak duża, jak przy innych strategiach inwestowania. Ale o tym poniżej.

Inwestować w zakup mieszkania pod najem długoterminowy możemy swoje własne pieniądze. Możemy także część takiego zakupu sfinansować kredytem bankowych – wówczas czynsz od najemcy możemy przeznaczać na comiesięczną spłatę kredytu.

Przeczytaj: Jak finansować zakup mieszkania z przetargu lub licytacji?

Wynajem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy to opcja inwestowania dla tych osób, które są w stanie poświęcić znacznie więcej czasu niż przy najmie długoterminowym. Mieszkanie wynajmuje się tu na kilka nocy (a zdarza się, że na jedną noc), ale czynsz – w skali miesiąca – jest oczywiście wyższy.

Najem krótkoterminowy pozwala zatem na większa stopę zwrotu niż długoterminowy. Wymaga jednak naszego stałego zaangażowania w administrowanie mieszkaniem (przekazanie i odbiór kluczy, sprzątanie itp.). Przy tym rodzaju najmu istnieje też większe ryzyko, że nie zawsze znajdziemy chętnych na nasze mieszkanie i przynajmniej przez kilka dni w miesiącu będzie ono stało puste.

Przy najmie krótkoterminowym znacznie większą rolę niż przy długoterminowym odgrywa lokalizacja nieruchomości. Najlepsze miejsca dla tego typu działalności to dzielnice turystyczne, okolice atrakcyjnych miejsc czy szlaków komunikacyjnych albo dworców czy lotnisk.

Wynajem krótkoterminowy - inwestowanie w nieruchomości.

Podnajem

Podnajem to oferta inwestycyjna w nieruchomości dla osób, które nie dysponują gotówką na zakup mieszkania ani też nie mają zdolności kredytowej na wzięcie kredytu z banku. Polega ona na wynajmie mieszkania od właściciela, a następnie podnajęciu go innej osobie, tyle że za większe pieniądze.

Na pozór taka strategia inwestycyjna może wydawać się wątpliwa, bo niby dlaczego właściciel miałby wynajmować mieszkanie za mniejsze pieniądze i godzić się na to, że ktoś wynajmie je potem drożej (a na podnajęcie mieszkania innej osobie konieczna jest zgoda właściciela).

Wbrew pozorom takie rozwiązanie może być jednak korzystne także dla właściciela. Dzieje się tak w dwóch przypadkach:

1. Gdy właścicielowi zależy na najmie długoterminowym – na przykład na kilka lat. Wówczas właściciel ma zapewniony stały czynsz przez dłuższy czas, a najemca może podnajmować mieszkanie na krótki czas (np. kilka nocy) za większe pieniądze.

2. Gdy mieszkanie jest zaniedbane i przed wynajęciem wymaga remontu. Wówczas właściciel może zgodzić się na wynajem na dłuższy czas za stosunkowo niewielkie pieniądze, a najemca może – po wykonaniu niezbędnego remontu czy po prostu odświeżeniu mieszkania – podnająć je znacznie drożej.

Zaletą tej formy inwestowania w nieruchomości jest to, że nie wymaga ona inwestowania własnych środków w zakup mieszkania (co najwyżej stosunkowo niewielkich pieniędzy w jego remont). Wadą jest to, że nie jest to klasyczna inwestycja, tzn. inwestujemy w coś, co nie jest naszą własnością.

Flipowanie mieszkań

Flipowanie to inaczej zakup taniego, przeznaczonego do remontu mieszkania, szybki remont i równie szybka sprzedaż nieruchomości. Tanie mieszkania, w nienajlepszym stanie technicznym, oferowane są często na przetargach i licytacjach przez komorników, syndyków, gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe. Oferty takich nieruchomości można znaleźć na stronie Listaprzetargow.pl.

Taka strategia inwestycyjna jest dobrym wyborem, kiedy dysponujemy gotówką na zakup mieszkania (lub potrafimy z pomocą rodziny, znajomych albo banku taka gotówkę szybko zgromadzić) oraz posiadamy sprawdzoną i solidną ekipę remontową lub też potrafimy samemu takiego remontu dokonać.

Zaletą inwestowania we flipy jest to, że na takiej inwestycji możemy zarobić niemałe pieniądze w krótkim czasie. Jej wadą jest to, że wymaga ona od nas sporego osobistego zaangażowania, zarówno na czas kupowania nieruchomości, jak i remontu. Musimy też zainwestować własną gotówkę – zarówno na zakup nieruchomości jak i jej szybki remont.

Flipowanie mieszkań.

Przeczytaj: Zakup mieszkania w przetargu, licytacji komorniczej czy od syndyka

Przerabianie na pokoje

Posiadając wielopokojowe mieszkanie możemy zastanowić się także, czy nie korzystniej będzie – zamiast w całości – wynajmować poszczególne pokoje. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy kosztem niewielkiego remontu można na przykład wygospodarować jedno dodatkowe pomieszczenie. A w wielu mieszkaniach – zwłaszcza tych w starym budownictwie – to naprawdę nic skomplikowanego, żeby z mieszkania dwupokojowego bez większych kosztów zrobić lokal trzypokojowy.

Wynajem mieszkania na pokoje jest oczywiście bardziej angażujący czasowo niż wynajem mieszkania w całości. Znalezienie kilku lokatorów jest bowiem bardziej czasochłonne niż znalezienie jednej rodziny na całe mieszkanie. Wymaga też odpowiedniej i starannej selekcji potencjalnych najemców, którzy najczęściej rekrutują się spośród studentów, tak aby byli wypłacalni i potrafili żyć wspólnie pod jednym dachem.

Jeśli jednak uda nam się znaleźć chętnych do wynajęcia poszczególnych pokoi, kwota czynszu będzie znacznie wyższa niż przy wynajęciu mieszkania w całości.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Pixabay.com.

Zostaw komentarz