Każdego roku tysiące młodych ludzi przeprowadza się do największych miast akademickich, co znacząco zwiększa zapotrzebowanie na dobrze zlokalizowane i funkcjonalne lokale. Wynajem mieszkania studentom może być kuszącą opcją, jednak zanim się na to zdecydujesz, warto dokładnie przeanalizować zarówno korzyści, jak i potencjalne wyzwania. Czego tak naprawdę oczekują studenci, jak skutecznie dotrzeć do tej grupy oraz co zrobić, by Twoje ogłoszenie wyróżniało się na tle konkurencji? W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym kwestiom, które pomogą Ci zapewnić sobie oraz najemcom udaną współpracę.
Jakich mieszkań szukają studenci?
Kluczowe znaczenie ma dla nich odległość od uczelni. Możliwość dotarcia na zajęcia pieszo w czasie do 15-20 minut stanowi istotną zaletę, przekładając się na oszczędność czasu i kosztów związanych z transportem publicznym. W przypadku mieszkań znajdujących się nieco dalej od uniwersytetu, ważnym czynnikiem jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej, autobusowych i tramwajowych, przy czym to ten drugi środek transportu z reguły pozwala uniknąć korków w godzinach szczytu.
Nie da się ukryć, że dla wielu studentów jednym z najważniejszych kryteriów będzie cena – adekwatna do standardu oferowanego mieszkania. W zależności od budżetu i preferencji, mogą oni poszukiwać zarówno kawalerek, jak i większych mieszkań, które można dzielić z innymi osobami. Popularnym wyborem są więc lokale z dwoma lub trzema, najlepiej nieprzechodnimi, zamykanymi na klucz pokojami. W takich przypadkach metraż mieszkania często staje się mniej istotny.
Studenci często preferują lokale, które są nie tylko w pełni wyposażone, ale również oferują funkcjonalny, wygodny poziom życia. Popularnym określeniem jest „standard Ikea”, odnoszący się do wnętrz urządzonych w prostym, ale nowoczesnym stylu. Młodzi najemcy oczekują obecności podstawowych mebli, takich jak łóżko, biurko, szafa, stół i krzesła, a także niezbędnego sprzętu AGD – pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka – to absolutne minimum. Co więcej, w dobie zdalnych zajęć i pracy wynajmujący coraz częściej umieszczają w swoich ofertach informację o gotowym podłączeniu do internetu, co podnosi atrakcyjność lokalu. Alternatywnie, warto podać konkretne opcje dostawców sieci, z którymi najemcy mogą szybko zawrzeć umowę.
Dla części zainteresowanych otoczenie mieszkania ma równie duże znaczenie, co samo lokum. Okolica z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, taką jak siłownie, kina, restauracje czy tereny zielone, znacząco wpływa na komfort życia.
Przeczytaj: Kto wynajmuje mieszkania w Polsce? (najpopularniejsze grupy docelowe)
Kiedy zaczyna się sezon na wynajem?
Większość studentów poszukuje mieszkań w okresie wakacyjnym, zazwyczaj od lipca do września. Jednakże ci, którzy decydują się na wcześniejsze planowanie, mogą być zainteresowani wynajmem już w czerwcu, zwłaszcza, jeśli chcą w czasie wolnym od nauki podjąć pracę. Warto przy tym pamiętać, że początek roku akademickiego bywa gorączkowy, zwłaszcza dla nowicjuszy. Część studentów dopiero później dowiaduje się, że nie zostało im przydzielone miejsce w akademiku i wówczas w ostatniej chwili poszukuje mieszkania na wynajem. Nie oznacza to oczywiście, że jest skłonna zapłacić za nie każdą cenę.
Wynajem mieszkania studentom. Plusy i minusy
Jak każda forma wynajmu, także ten skierowany do studentów ma swoje zalety i potencjalne ryzyka. Na początek przyjrzyjmy się tym pierwszym.
- Duży popyt w miastach akademickich – miasta z dużą liczbą uczelni wyższych mają stale rosnący rynek wynajmu. Charakteryzuje się on również dużą przewidywalnością, co ułatwia właścicielom zarządzanie nieruchomościami i planowanie finansowe.
- Stabilny dochód – studenci wynajmują mieszkania zazwyczaj na okres od 9 do 12 miesięcy. Wynajem w systemie rocznym lub na cały okres trwania studiów to gwarancja długoterminowego dochodu.
- Mniejsza rotacja niż w przypadku innych najemców – studenci często wynajmują to samo mieszkanie przez cały okres studiów. Jest duża szansa, że jeśli będą zadowoleni, polecą lokal znajomym z młodszych roczników.
No dobrze, a co, jeśli chodzi o ewentualne ciemne strony tego wynajmu?
- Ryzyko zniszczeń – młodsi studenci mogą nie mieć jeszcze dużego doświadczenia w dbaniu o wynajmowane mieszkania. W efekcie, istnieje większe ryzyko uszkodzenia sprzętów, mebli czy samego lokalu, przy czym jest to kwestia bardzo subiektywna. Niemniej, aby się przed tym zabezpieczyć, warto pobierać kaucję i pozostawać w regularnym (ale nie nachalnym) kontakcie z najemcą.
- Stosunkowo krótki okres najmu – część studentów wynajmuje mieszkania tylko na okres roku akademickiego, a w czasie wakacji wyprowadza się do rodzinnych miejscowości. Wówczas właściciel nieruchomości musi szukać nowych najemców, co bywa czasochłonne. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego problemu jest zawarcie w umowie klauzuli gwarantującej wynajem na minimum rok.
- Potencjalne problemy z sąsiadami – legendarne studenckie imprezy mogą prowadzić do napięć z lokatorami innych mieszkań. Dlatego tak ważne jest, aby w umowie najmu szczegółowo określić zasady dotyczące korzystania z mieszkania. Warto zawrzeć w niej postanowienia dotyczące godzin ciszy nocnej, zasad organizowania spotkań towarzyskich oraz ewentualnych ograniczeń dotyczących hałasu.
Przeczytaj: Czy właściciel wynajmowanego mieszkania może wejść do lokalu?
Jak dotrzeć ze swoim ogłoszeniem do studentów?
Wciąż najpopularniejszym miejscem, gdzie studenci szukają mieszkań, są dedykowane portale ogłoszeniowe, takie jak OLX czy Otodom. Umieszczając tam swoje ogłoszenie, warto zadbać o atrakcyjne zdjęcia oraz dokładny opis nieruchomości, uwzględniając m.in. lokalizację (można od razu wskazać, ile wynosi dokładna odległość między uczelnią a mieszkaniem), cenę, liczbę pokojów, zakres wyposażenia, okres trwania umowy oraz informację, czy w mieszkaniu już są obecni inni lokatorzy.
Innym skutecznym sposobem są media społecznościowe, zwłaszcza grupy na Facebooku. Aby znaleźć odpowiednią grupę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy typu: „wynajem mieszkania/pokoju w [nazwa miasta]” lub „pokój/mieszkanie – szukam/wynajmę”. Wiele młodych osób zamieszcza tam posty, w których precyzuje, jakiego rodzaju mieszkania poszukuje. Dzięki temu możesz szybko skontaktować się z potencjalnymi najemcami i znacznie skrócić czas potrzebny na wynajem mieszkania.
Z kim podpisać umowę – z rodzicem czy studentem?
Podpisanie umowy najmu to kluczowy krok w zabezpieczeniu interesów zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Gdzieniegdzie możesz natknąć się na artykuły na temat tego, czy taką umowę podpisać bezpośrednio ze studentem, czy może z jego rodzicami. Oczywiście, jeśli Twój najemca jest pełnoletni, to nie ma potrzeby, by ktoś dopełniał formalności w jego imieniu. Jednak, mając na uwadze brak stałych dochodów u wielu studentów, warto rozważyć pobranie wyższej kaucji zabezpieczającej.
Jeśli obawiasz się, że student może nie być wypłacalny lub odpowiedzialny, podpisanie umowy z jego rodzicami jako współnajemcami lub poręczycielami będzie dobrym rozwiązaniem (poręczenie sporządzasz na piśmie w obecności trzech stron, każda dostaje swoją kopię). Dzięki temu zyskasz większą pewność, że ewentualne problemy finansowe będą rozwiązywane przez osoby o stabilniejszych dochodach.
Jak przebiega proces wynajmu studentom?
Nie różni się on tak naprawdę od wynajmu innym grupom, ale warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kroków.
- Zanim podpiszesz umowę, warto dokładnie zweryfikować przyszłego najemcę. Możesz poprosić o referencje od poprzednich wynajmujących (jeśli takie istnieją), a także zapytać o źródło dochodów. Warto też upewnić się, że ma wsparcie finansowe rodziców, pobiera stypendium lub pracuje dorywczo.
- Umowa najmu powinna być precyzyjna i zawierać wszystkie warunki najmu, w tym wysokość czynszu, termin płatności, zasady dotyczące zwrotu kaucji oraz okres wypowiedzenia. Dobrze jest też wprowadzić klauzulę dotyczącą odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia.
- Zawsze przy przekazaniu mieszkania warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy, w którym dokładnie opiszesz stan mieszkania i jego wyposażenie. To zabezpieczy obie strony w razie ewentualnych sporów.
Przeczytaj: Wynajem mieszkania firmie – na czym polega?
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Zdjęcia: Pexels.com