Według badań nawet 89 proc. Polaków uważa, że lepiej mieszkać we własnym niż wynajmowanym mieszkaniu. Mimo to wciąż wiele osób waha się, czy kupić własne M, czy może jednak je wynajmować. Wynajem nie wymaga bowiem aż tak dużego zaangażowania finansowego i wiąże się z mniejszym ryzykiem. Tak naprawdę jednak każde z tych rozwiązań ma pewne wady i zalety. Poniżej nakreślimy najważniejsze z nich, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję, czy w twoim przypadku lepiej będzie kupić czy wynająć mieszkanie.
Jak Polacy podchodzą do zakupu i najmu mieszkania?
Tak jak napisaliśmy we wstępie, nawet 89 proc. Polaków preferuje mieszkanie we własnej niż wynajętej nieruchomości. Tak przynajmniej wynika z badania Minds&Roses przeprowadzonego w 2022 roku na zlecenie Otodom. Co ciekawe jednak, to samo badanie wykazało, że podejście do kwestii własności mieszkania zmienia się, jeśli na jego zakup trzeba zaciągnąć kredyt hipoteczny. W takim scenariuszu bowiem na kupno nieruchomości zdecydowałoby się już tylko 66 proc. badanych, a 34 proc. wybrałaby najem.
Powyższe podejście potwierdza też badanie GetHome, z którego wynika, że w dłuższej perspektywie aż 46 proc. Polaków preferuje zakup własnego mieszkania niż jego wynajem. Głównym tego powodem jest niechęć do płacenia za nie swoje mieszkanie (61 proc.) i bycia zależnym od wynajmującego (44 proc.).
Jednocześnie nawet 37 proc. osób wybiera jednak wynajem mieszkania. Dla 51 proc. ankietowanych głównym powodem takiej decyzji jest po prostu brak środków na zakup własnej nieruchomości. Co ciekawe jednak, 35 proc. osób woli najem, bo pozwala on na zamieszkanie w lepszej lokalizacji lub w lokalu lepszej jakości. Z kolei dla 17 proc. ankietowanych najem zapewnia większą mobilność, a dla 8 proc. poprawia płynność finansową.
Powyższe badania nie wskazują zatem jednoznacznie, czy lepiej jest kupić czy wynająć mieszkanie. Wydaje się jednak, że głównym czynnikiem wyboru między tymi rozwiązaniami są względy finansowe.
Zalety i wady zakupu mieszkania
Zakup mieszkania jest poważną inwestycją, ponieważ na ten cel trzeba przeznaczyć dzisiaj co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Jest to najważniejsza wada tego rozwiązania, która powstrzymuje wiele osób przed realizacją marzenia o własnym M.
Nawet chcąc zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, musisz mieć większe oszczędności na wkład własny, który pokryje co najmniej 10-20% wartości nieruchomości. Poza tym zakup mieszkania wymaga innych nakładów finansowych np. na pokrycie kosztów notariusza, czy też wykończenia i wyposażenia lokalu.
Z drugiej jednak strony własne mieszkanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewni ci ono bezpieczeństwo i stabilizację w dłuższej perspektywie czasu. Jako jego właściciel będziesz też mieć pełną swobodę w zakresie aranżacji wnętrza, czy też sposobie użytkowania lokalu. Możesz go zatem wynająć, czy też prowadzić w niej działalność gospodarczą.
Własna nieruchomość stanowi też wartościowy majątek, który z czasem będzie zyskiwał na wartości, bo ceny mieszkań w długiej perspektywie rosną. Taki majątek możesz też w każdej chwili spieniężyć lub przekazać dzieciom. Inny wymiar ma też spłata rat kredytowych niż regulowanie czynszu najmu – w tym pierwszym przypadku spłacasz bowiem własne mieszkanie, a w tym drugim natomiast płacisz tylko za możliwość użytkowania cudzego.
Plusy zakupu mieszkania:
- jest to długoterminowa inwestycja we własny majątek;
- zapewnia stabilizację oraz bezpieczeństwo;
- umożliwia swobodę w dysponowaniu i użytkowaniu nieruchomości;
- chroni oszczędności przed utratą wartości np. z powodu inflacji.
Wady zakupu własnego M:
- wymaga to posiadania sporych oszczędności, nawet przy zakupie mieszkania na kredyt;
- wiąże się z odpowiedzialnością finansową za nieruchomość – należy przeprowadzać we własnym zakresie remonty, odprowadzać podatki itp.;
- w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego generuje pewne ryzyka – m.in. ryzyko wzrostu stóp procentowych i rat kredytowych, czy też ryzyko niewypłacalności i utraty nieruchomości.
Przeczytaj: Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – czy warto kupić?
Plusy i minusy wynajmu mieszkania
Na pytanie, czy lepiej kupić czy wynająć mieszkanie, wiele osób odpowiada, że ta druga opcja jest korzystniejsza. Podstawowym ich argumentem jest brak konieczności angażowania dużych nakładów finansowych. Rzeczywiście, żeby wynająć mieszkanie, wystarczy mieć kilka tysięcy złotych. Są one potrzebne głównie na pokrycie kaucji i opcjonalnie kosztów zawarcia umowy u notariusza. Nie trzeba natomiast mieć większych środków na wyposażenie lokalu, a później na jego remont, czy też modernizację.
Niestety dość dużą wadą wynajmowania mieszkania może być wysoki czynsz najmu, nawet zbliżony do wysokości raty kredytu mieszkaniowego. Płacenie takiego czynszu co miesiąc tylko za możliwość użytkowania cudzego mieszkania wydaje się natomiast mało opłacalne.
Co więcej, w Polsce umowy najmu zawierane są zwykle na rok i można je wcześniej wypowiedzieć, a więc nie zapewniają one lokatorom żadnej stabilizacji mieszkaniowej. Poza tym właściciele często narzucają szereg ograniczeń w zakresie użytkowania nieruchomości. Możesz się więc spodziewać, że w wynajętym mieszkaniu nie będziesz mógł np. prowadzić działalności gospodarczej, trzymać zwierząt domowych, czy nawet dokonywać zmian w aranżacji wnętrza.
Zalety wynajęcia mieszkania:
- nie trzeba mieć większych oszczędności;
- wynajem nie generuje dodatkowych kosztów np. remontu i wyposażenia;
- zapewnia większą mobilność – w każdej chwili można wypowiedzieć umowę i zmienić mieszkanie na inne np. tańsze, lepiej wyposażone lub zlokalizowane bliżej miejsca pracy.
Wady wynajmu mieszkania:
- wysokie koszty miesięczne najmu – należy płacić czynsz najmu oraz czynsz administracyjny;
- przeznaczanie sporych środków na budowanie cudzego, a nie własnego majątku;
- liczne ograniczenia w zakresie użytkowania mieszkania;
- brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.
Kiedy korzystniejszy będzie zakup, a kiedy wynajęcie mieszkania?
Biorąc pod uwagę zalety i wady zakupu lub wynajmu mieszkania, można mniej więcej określić, kiedy korzystniejsze będzie każde z tych rozwiązań.
Zakup mieszkania powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które:
- posiadają odpowiednie oszczędności na taką inwestycję;
- mają ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe;
- są gotowi na ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości np. ze względu na stabilne dochody lub posiadanie poduszki finansowej.
Wynajem mieszkania natomiast może okazać się korzystniejszy dla osób, które:
- nie mają jeszcze wyraźnie określonych planów życiowych (np. biorą pod uwagę wyprowadzkę do innego miasta lub kraju);
- zależy im na mobilności np. pod kątem zawodowym;
- nie posiadają jeszcze odpowiednich oszczędności;
- obawiają się długoterminowego kredytu np. ze względu na niestabilne dochody.
Zakup mieszkania zwykle jest też bardziej opłacalny niż wynajem, gdy ceny najmu są bardzo wysokie i przekraczają wysokość rat kredytowych. W sytuacji odwrotnej, gdy kredyty hipoteczne są bardzo drogie, czasami z decyzją o zakupie mieszkania lepiej zaczekać, a oszczędności ulokować w inne aktywa finansowe.
Jak zdecydować, czy kupić czy wynająć mieszkanie?
Tak naprawdę na pytanie, czy kupić czy wynająć mieszkanie, każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Taka decyzja wymaga też dokładnego przeanalizowania swoich potrzeb, możliwości finansowych oraz aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości.
Niektóre osoby słusznie wolą zaczekać z zakupem własnego mieszkania, aby na przykład spokojnie odłożyć na ten cel odpowiednie środki. Niekiedy jednak nie warto zwlekać z taką decyzją. Lepiej bowiem kupić niż wynajmować mieszkanie, jeśli prognozowany jest dalszy wzrost cen nieruchomości lub ze względu na wysoką inflację odłożone oszczędności tracą na wartości.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub wynajmie mieszkania na pewno natomiast nie warto kierować się presją otoczenia. W Polsce wciąż własne mieszkanie jest uznawane jako dowód statusu społecznego, a nawet warunek założenia rodziny. Warto tutaj natomiast pamiętać, że w o wiele bogatszych krajach jak np. Szwajcaria czy Niemcy większość osób wynajmuje mieszkanie i żyje całkiem szczęśliwie.
Przeczytaj: Jak kupić mieszkanie w przetargu – poradnik krok po kroku
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Zdjęcie: Pexels.com