Inwestowanie w nieruchomości luksusowe
Głosów: 1 (śr. 5)

Ekskluzywność, luksus, prestiż, to cechy, jakie posiadają najbardziej wartościowe nieruchomości. Ten segment na rynku jest raczej niszowy, ale w Polsce przybywa klientów zainteresowanych prawdziwie wyjątkowymi apartamentami i willami. W naszym artykule chcemy skupić się na mieszkaniach, które możemy określić mianem „luksusowych”.

Czym są nieruchomości luksusowe?

W nomenklaturze związanej z obrotem nieruchomościami możemy spotkać się z określeniami takimi jak „wysoki standard”, czy „nieruchomości premium”. Niektórzy pośrednicy specjalizują się właśnie w ofertach dotyczących luksusowych apartamentów na najwyższym poziomie. Czym charakteryzują się takie apartamenty?

Aby uznać nieruchomości za naprawdę luksusową, musi ona łączyć w sobie wszystkie cechy świadczące o jej unikalnej wartości.

  • Musi znajdować się w świetnej lokalizacji.
  • Musi mieć odpowiednią powierzchnię użytkową, wystarczającą dla zaspokojenia potrzeb kupującego.
  • Musi być wykończona materiałami najlepszej jakości, zarówno pod względem ich wytrzymałości, jak i estetyki.
  • Dobrze, jeśli jest owocem pracy znanych i cenionych projektantów.

Jeśli apartament łączy wszystkie te cechy, można uznać go za luksusowy. Takie nieruchomości są też, oczywiście, drogie, ale to nie powinno stanowić problemu dla inwestorów, dla których najważniejszy jest komfort i prestiż.

Porozmawiajmy o lokalizacji

Inwestowanie w nieruchomości luksusowe - lokalizacja apartamentów premium

Co oznacza, że lokalizacja apartamentu świadczy o jego luksusowym charakterze? Na to pytanie można odpowiedzieć w kontekście położenia geograficznego, jak również jego umiejscowienia w obrębie budynku.

Badania światowych firm zajmujących się obrotem nieruchomościami luksusowymi wskazują, że „największą popularnością cieszą się apartamenty położone w pobliżu wody, przede wszystkim morza lub oceanu”. Dobrze oceniane są też lokalizacje w dużych miastach, albo w znanych górskich kurortach, lub ich okolicach.

W mieście znaczenie ma konkretna dzielnica – albo ścisłe śródmieście, albo dzielnica znana z innych zalet. Na przykład ostatnio popularność zyskuje Warszawska Praga, gdzie rozkwita życie kulturalne. Warto zauważyć, że luksusowe apartamenty możemy znaleźć w nowoczesnych budynkach, jak również w zabytkowych kamienicach. Są budynki takie jak wrocławski Sky Tower, które samym swoim istnieniem dodają prestiżu.

Oczywiście widok z luksusowego apartamentu musi być spektakularny, a taki z pewnością zapewnią wyższe kondygnacje, czy penthousy. W przypadku apartamentów zlokalizowanych w kamienicach w centrum miasta, bliskość budynków po przeciwnej stronie ulicy, czy sąsiedztwo o znacznie niższym standardzie mogą przesądzić o obniżeniu kategorii apartamentu. Luksus nie znosi kompromisów.

Przeczytaj: Inwestowanie w mieszkania w kamienicy

Jaka powierzchnia jest odpowiednia?

Na to pytanie możemy odpowiedzieć jedynie znając preferencje i potrzeby kupującego. Czy potrzebny jest lokal dla rodziny, czy dla singla? Czy ma to być miejsce stałego zamieszkania, czy takie, do którego trzeba przyjechać w związku z pracą na kilka lub kilkanaście dni w miesiącu? Czy wreszcie jest to apartament kupowany dla siebie, czy z myślą o wynajmie długoterminowym?

Można przyjąć założenie, że wymagany jest pewien standard metrażu i luksusowa „kawalerka” to lokal przynajmniej dwupokojowy o powierzchni przekraczającej 50m2. Apartament dla rodziny z dwójką dzieci powinien mieć przynajmniej trzy sypialnie (plus ewentualnie jedną, dodatkową dla gości), dwie łazienki, salon, jadalnię i kuchnię, a może także pokój telewizyjny, czy gabinet. Tu już metraż przekroczyć może 150 m2.

Jedno jest pewne – luksusowy apartament musi być przestronny i gwarantować komfort.

Wysokiej klasy wykończenie

Inwestowanie w nieruchomości luksusowe - wykończenie apartamentów premium

O wysokiej jakości wykończeniu apartamentu możemy mówić w kontekście użytych materiałów, mebli i wyposażenia, oraz niezbędnego – i zbędnego, ale dodającego prestiżu – sprzętu AGD. Trzeba też wspomnieć o rzeczach niewidocznych, ale podnoszących komfort, jak klimatyzacja, rekuperacja, czy inne nowoczesne i ekologiczne rozwiązania instalatorskie.

Materiały wykończeniowe takie jak ceramika, drewno, w tym drewno egzotyczne, naturalny kamień, tynki strukturalne, muszą się charakteryzować wysoką wytrzymałością i trwałością. Dobry design też nie jest bez znaczenia i choć warto wiedzieć, że moda się zmienia, pewne wartości estetyczne pozostają ponadczasowe. Do zaprojektowania wnętrza luksusowego apartamentu warto zatrudnić dobrego architekta, który pomoże w odpowiednim dobraniu elementów trwałych, w tym tych niedostrzegalnych, o których wspomnieliśmy powyżej, oraz akcentów dekoracyjnych i kolorystyki, pozostając przy tym w zgodzie z gustem właściciela.

O prestiżu mieszkania świadczy bowiem nie tylko to, czy jest nam w nim dobrze, ale też to, jakie wrażenie wywiera ono na naszych gościach. Warto postawić na meble, oprawy świetlne oraz akcesoria kuchenne i łazienkowe zaprojektowane przez znanych designerów i wykonane przez renomowane firmy.

Luksus lubi się wyróżniać

Inwestowanie w nieruchomości luksusowe - niecodzienne rozwiązania architektoniczne

Co jeszcze może sprawić, aby apartament był prawdziwie nadzwyczajny? Można to osiągnąć niecodziennymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dwa poziomy, antresola i ogromne przeszklenia, które dają widok na szeroką panoramę okolicy – taki element daje poczucie wszechogarniającej wolności.

Innym wyróżniającym elementem mogą być ponadstandardowe pomieszczenia, na przykład pokój kąpielowy z towarzyszącą sauną. Popularność zyskują ostatnio tężnie przeznaczone do wnętrz, które podnoszą jakość powietrza, którym oddychamy. A może pasjonat dobrych win zapragnie mieć dostęp do piwniczki? Albo kolekcjoner zegarków, porcelanowych figurek czy starej biżuterii potrzebować będzie pomieszczenia, gdzie będzie mógł je wyeksponować.

Także udogodnienia zewnętrzne, to jest poza samym apartamentem, wpływają na ekskluzywność mieszkania. Nie sposób wyobrazić sobie apartamentu tej klasy bez windy – może za wyjątkiem tych zlokalizowanych w zabytkowych kamienicach z widokiem na Rynek w Krakowie, czy Warszawską Starówkę. Podobnie jest z podziemnym parkingiem, czy indywidualnym garażem.

Jeśli mieszkanie znajduje się w nowo wybudowanym obiekcie, prestiż podnosi recepcja, oraz usługi consierge i ochrona. A do tego w budynku powinny znajdować się dodatkowe atrakcje dla mieszkańców, jak basen, dobrze wyposażona sala fitness i siłownia, a może nawet korty do squasha. Zielony taras na dachu będzie zachęcać mieszkańców do organizowania spotkań towarzyskich na najwyższym – również dosłownie – poziomie.

Przeczytaj: Inwestowanie w nieruchomości – najbardziej popularne strategie

Gdzie znaleźć luksusowe apartamenty?

I znów wracamy do pytania, czy szukamy apartamentu na własność, dla siebie, czy też traktujemy zakup jako inwestycję i będziemy go chcieli wynajmować? A może właśnie szukamy mieszkania klasy premium do wynajęcia? W tym segmencie rynku nieruchomości działają firmy specjalizujące się właśnie w pośrednictwie zarówno dotyczącym sprzedaży, jak i wynajmu apartamentów luksusowych. Warto zwrócić się do nich.

Innym sposobem jest kupno mieszkania i przerobienie go na ekskluzywny lokal mieszkalny. To, czego nie możemy zmienić, to lokalizacja, zatem z pewnością musimy poszukać czegoś w miejscu uważanym za prestiżowe. Ścisłe centrum dużego miasta, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, czy Gdańsk to dobry kierunek. Jeśli chodzi o pas nadmorski, można też poszukać czegoś w mniejszych miejscowościach, jak Kołobrzeg, Mielno, czy Ustka – byle tylko mieszkanie miało widok na morze. Warto też poszukać lokalu w dobrych dzielnicach dużych miast poza centrum, ale za to w nowoczesnych, ekskluzywnych apartamentowcach.

Nie każde mieszkanie w dobrej klasy apartamentowcu będzie ekskluzywne, bo, jak wspomnieliśmy na początku – aby zyskać takie miano musi ono spełnić wszystkie opisane wcześniej warunki. Jeśli zatem mamy już lokal w odpowiednim miejscu i wystarczająco duży, pozostaje zadbać o jego wystrój.

O doborze materiałów wykończeniowych, mebli i sprzętów zadecydujmy wspólnie z architektem. Niech zaprezentuje nam ofertę sklepów, czy to wirtualnie, czy podczas wspólnej wyprawy „na zakupy”. Architekt ma dostosować design mieszkania do gustu klienta, jego rolą jest dopasować wystrój do już posiadanych przez nas antycznych mebli, czy odpowiednio wyeksponować pamiątki z egzotycznych podróży. Na pewno warto, bo przemyślane zaaranżowanie wnętrza sprawi, że będziemy się w nim czuć naprawdę komfortowo.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Unsplash.com, Pexels.com.

Zostaw komentarz