Trend dobrze znany i popularny na Zachodzie Europy, czy w Stanach Zjednoczonych – „Senior Living” – zdaje się pukać i do naszych granic. Czy się przyjmie? O tym dopiero się przekonamy, ale jeśli szukasz niszy inwestycyjnej, gdzie na razie nie ma dużej konkurencji, warto zainteresować się tym tematem.
Czym są apartamenty senioralne?
Idea apartamentów senioralnych pojawiła się wraz ze starzeniem się społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych. Potrzeby osób w podeszłym wieku są nieco inne od potrzeb ludzi pracujących, wychowujących dzieci, czy studiujących. Niekoniecznie oznacza to, że wymagają stałej opieki. Często chodzi po prostu o spokojniejszy styl życia, oraz pewne udogodnienia, które mają na celu ułatwienie codziennych spraw.
Jednym z modeli, które obserwujemy w krajach europejskich, czy w Ameryce, są osiedla senioralne, gdzie poza budynkami mieszkalnymi dostosowanymi do potrzeb osób starszych (o tych potrzebach więcej w dalszej części artykułu), znajdują się także niezbędne obiekty usługowe i użyteczności publicznej. Organizacją takiego osiedla zajmują się zwykle deweloperzy. Indywidualny inwestor może stać się właścicielem apartamentu, który następnie będzie wynajmować seniorowi lub starszemu małżeństwu.
Jeśli nie osiedle, to co?
Osiedle dla seniorów to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Zapewnia lokatorom nie tylko miejsce do mieszkania, ale także infrastrukturę, oraz towarzystwo osób w podobnym wieku, o zbliżonych doświadczeniach. Może to sprzyjać tworzeniu się nowych przyjaźni i wzajemnemu wspieraniu się. Polskie społeczeństwo raczej nie jest jeszcze gotowe na ten model. Istnieją jednak inne możliwości wejścia na rynek mieszkań dla osób starszych. Klientów z pewnością będzie coraz więcej.
Na nieco mniejszą skalę powstają na przykład pojedyncze obiekty, budowane z myślą o tej grupie wiekowej. To alternatywa dla inwestycji w condo-hotele lub apart-hotele, która działa na takiej samej zasadzie. Właściciel kupuje apartament, na który założona jest księga wieczysta i wynajmuje go operatorowi obiektu w zamian za czynsz. Operator pełni rolę zarządcy i administratora całej nieruchomości. Oczywiście jeśli budynek ma być przeznaczony na apartamenty senioralne, musi być pod tym kątem zaprojektowany i wybudowany.
Trzecią wreszcie opcją jest działanie na własną rękę i znalezienie odpowiedniego mieszkania, którym zainteresowani mogą być seniorzy. Za pomocą naszego narzędzia do monitorowania ogłoszeń nieruchomości można je łatwo wyłapywać. Wystarczy wskazać w filtrach konkretne parametry lub słowa kluczowe, na przykład „mieszkania na parterze”, „winda”, „park osiedlowy” i tym podobne. Co ciekawe takie lokale można znaleźć w okolicach, które zwykle nie cieszą się dużą popularnością – a zatem ceny za metr kwadratowy mieszkania są niższe. To spokojne osiedla poza centrum, gdzie lokatorzy mogą mieć łatwy dostęp do przychodni, sklepów, a bloki otoczone są zielenią. Te cechy mają satelitarne osiedla w mniejszych i większych miejscowościach – ale, uwaga, wcale nie te najnowsze.
Jakie cechy musi mieć mieszkanie dla seniora?
Kupując mieszkanie na wynajem, inwestor zwykle wie, jaka będzie jego grupa docelowa (zob. Kto wynajmuje mieszkania w Polsce? (najpopularniejsze grupy docelowe). Mogą to być studenci, turyści, młode małżeństwa na dorobku. Mogą też być osoby w wieku poprodukcyjnym. Oczywiście decydując się na stworzenie oferty dla nich, musimy zdawać sobie sprawę z tego, czego będą oni oczekiwać.
Osiedla, czy apartamentowce mogą oczywiście zaspokoić więcej takich potrzeb. W ramach czynszu lokatorzy mogą, w zależności od oferty operatora, liczyć na wsparcie w domowych obowiązkach, jak sprzątanie, pranie, czy przygotowanie posiłków. Mogą korzystać z transportu, czy usługi dostarczania zakupów, a w obrębie budynku, w częściach wspólnych mogą mieć do dyspozycji bibliotekę, salę do ćwiczeń, czy ofertę zajęć aktywizujących. Częstym dodatkiem jest też obsługa medyczna lub rehabilitacyjna powiązana z obiektem.
Budynek, jak i lokale, powinny spełniać standardy dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szerokie przejścia, łatwo otwierane drzwi, obowiązkowo windy, kolorystyka, wyposażenie, oświetlenie oraz inne instalacje, to tylko niektóre niezbędne elementy. W mieszkaniu powinna być duża łazienka z prysznicem i niskim brodzikiem, w której można zamontować uchwyty, bezpieczna kuchenka elektryczna, oraz wygodne, dostępne meble i wyposażenie, w szczególności w kuchni. Warto też zadbać o możliwość wstawienia prywatnych mebli lokatorów, które darzą oni szczególnym sentymentem.
Odejście od tradycji – dlaczego mieszkania dla seniorów mają perspektywy?
Polska tradycja to wciąż dziadkowie, którzy liczą na opiekę własnych dzieci i wnuków. Najczarniejszą opcją jest dla nich oddanie do domu opieki, a mieszkania senioralne z tym właśnie mogą się kojarzyć. Takich ludzi jest jednak coraz mniej, a powoli zastępuje ich pokolenie tych właśnie, którzy się nimi zajmowali – i nie chcą tego samego dla swoich dzieci. W wiek emerytalny wchodzą osoby, dla których tradycja polskiej rodziny wielopokoleniowej to mgliste wspomnienie. Chcą raczej niezależności w jak najdłuższej perspektywie czasowej, a tą właśnie może im zapewnić nieduże, lecz odpowiednio przygotowane mieszkanie.
Na rynku wynajmu nieruchomości właściwie nie ma oferty przygotowanej pod tym kątem. A tymczasem trendy wyraźnie wskazują, że nasze społeczeństwo się starzeje. Według szacunków w 2025 roku nawet co trzeci Polak może być osobą po 65 roku życia. Dodatkowo mieszkanie w Polsce, z uwagi na jej położenie geograficzne i koszty życia, może być atrakcyjne dla seniorów z Niemiec, czy Skandynawii – w tym także Polaków, którzy w latach 80 i 90 XX wieku wyjechali na Zachód na zarobek i wkrótce będą chcieli powrócić w rodzinne strony.
Trendy w krajach zachodnich – czy przyjmą się też u nas? Ryzyka związane z inwestycją w mieszkanie dla seniora
W Polsce sytuacja emerytów przedstawia się trochę inaczej, niż na Zachodzie. Niestety, większość tych osób ma do dyspozycji niedużą emeryturę, która nie wystarcza na pokrycie kosztów najmu. Jeśli w jakimś momencie życia zatroszczyli się o przyszłość, prawdopodobnie mieszkają we własnym mieszkaniu, które nawet jeśli nie jest wygodne – to jest własne. Mogą też być właścicielami domu, który jest za duży odkąd wyprowadziły się dzieci, a jego utrzymanie staje się coraz trudniejsze. Mimo to sprzedaż nieruchomości najczęściej nie wchodzi w grę. To może sprawiać, że mimo rosnącego odsetka ludzi po 65 roku życia, klientów zainteresowanych apartamentami senioralnymi w Polsce może nie być dużo.
W krajach Europy Zachodniej, a zwłaszcza w USA, ludzie są bardziej przyzwyczajeni do zmian, nie boją się ich. Są też w lepszej sytuacji finansowej, którą zapewnia im system emerytalny, ubezpieczeniowy, albo własne oszczędności. To sprawia, że znacznie liczniejsza grupa seniorów decyduje się tam na skorzystanie z oferty „Senior Living”, niż ma to miejsce w Polsce.
Czy zatem inwestowanie w ten rynek nie jest obarczone w naszym kraju zbyt dużym ryzykiem? Trendy wskazują, że upodabniamy się do krajów zachodnich, zmieniają się nasze zwyczaje, światopogląd. Różnice między pokoleniem dzisiejszych 70-latków, a 50-latków są większe niż kiedykolwiek. Nawet jeśli w tej chwili wydaje się, że nie ma dużego popytu na mieszkania dla seniorów, warto obserwować tę niszę rynku, bo zmiany mogą być bardzo dynamiczne.
Przeczytaj również: Inwestowanie w kwatery pracownicze
Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »
Zdjęcia: Pexels.com