4.9/5 - (8 votes)

Inwestowanie w nieruchomości stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Wiele osób uważa, że to sprawdzony sposób na pewny i bezpieczny zarobek.

Zapewne wśród Twoich znajomych jest przynajmniej jedna osoba, która zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości. Zakup nieruchomości stał się bowiem bardzo modny zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy odsetki od lokat bankowych są stosunkowo niskie i trzymanie gotówki w banku jest zwyczajnie nieopłacalne.

Jeśli Ty także podjąłeś decyzję, aby się zająć się inwestowaniem w nieruchomości, zadałeś sobie na pewno pytanie: od czego zacząć?

Warto zacząć od kilku ważnych pytań

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z kupnem domu czy mieszkania, warto na spokojnie odpowiedzieć sobie samemu na kilka istotnych pytań. Najważniejsze z nich to:

  • Dlaczego chcesz inwestować w nieruchomości?
  • Czy zakupione nieruchomości chcesz traktować jako lokatę kapitału czy też przeciwnie: nie masz praktycznie w ogóle kapitału i jest to dla ciebie sposób, żeby go zdobyć?
  • Czy po zakupie i ewentualnym remoncie domu lub mieszkania zamierzasz sprzedać z zyskiem tę nieruchomość czy też planujesz ją wynajmować?

Od odpowiedzi na te pytania zależeć powinny wszystkie następne Twoje ruchy, które podejmiesz na rynku nieruchomości.

Bez kapitału też można inwestować

Aby inwestować w nieruchomości nie trzeba koniecznie dysponować od razu olbrzymim kapitałem. Zakup domu czy mieszkania – także tych oferowanych w przetargu albo na licytacji komorniczej – można bowiem sfinansować kredytem bankowym.

Oczywiście potrzebne są środki własne na start – na wpłatę wadium albo tzw. wkład własny przy ubieganiu się o kredyt – ale można je zgromadzić przy pomocy rodziny albo znajomych. O tym, jak zgromadzić niezbędny kapitał, aby zacząć inwestować w nieruchomości, można przeczytać w artykule http://listaprzetargow.pl/blog/jak-finansowac-zakup-mieszkania-z-przetargu-lub-licytacji/.

Wysokość kredytu, jaki otrzymamy od banku na zakup nieruchomości, jest zasadniczo uzależniona od dwóch czynników: naszych dochodów oraz stałych wydatków. Warto wiedzieć, że do dochodów banki mogą wliczać nie tylko naszą pensję, ale także dodatkowe pieniądze, które otrzymujemy na przykład z umów zlecenia czy umów o dzieło – pod warunkiem jednak, że są to w miarę regularne przychody. Do stałych kosztów banki zaliczają natomiast wydatki na utrzymanie nasze i osób będących pod naszą opieką (a więc im większa rodzina, tym te wydatki są większe), czynsze, ewentualne zobowiązania alimentacyjne, itp.

Im większa jest różnica pomiędzy naszymi dochodami a stałymi kosztami, które musimy co miesiąc ponosić, tym wyższa będzie w ocenie banku nasza zdolność kredytowa, a co za tym idzie – wysokość kredytu, jaki potencjalnie możemy otrzymać. Aby w miarę precyzyjnie wyliczyć, jaką mamy zdolność kredytową, warto umówić się z doradcą kredytowym albo po prostu pójść do oddziału banku (najlepiej tego, w którym mamy konto osobiste, bo dla takiego banku jesteśmy najbardziej wiarygodnym partnerem).

Przeczytaj: Inwestowanie w nieruchomości – najbardziej popularne strategie

Czytaj, oglądaj, rozmawiaj

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie, po co chcesz inwestować w nieruchomości i będziesz wiedział, skąd weźmiesz pieniądze na zakup domu, mieszkania czy atrakcyjnej działki, przed podjęciem ostatecznych decyzji warto jeszcze pogłębić swoją wiedzę na temat inwestowania.

Nie namawiam Cię oczywiście, abyś od razu przewertował wszystkie dostępne na rynku książki z tego zakresu, ale jednak jakąś podstawową wiedzę tym zakresie warto zdobyć. Tym bardziej, że przy inwestowaniu w nieruchomości w grę wchodzą niemałe pieniądze, a przecież chodzi nie o to, żeby je stracić, tylko żeby zarabiać.

Oprócz książek są także inne sposoby poszerzenia wiedzy na temat inwestowania nieruchomości: szkolenia online (często darmowe), blogi internetowe czy warsztaty. Warto też posłuchać podcastu o negocjacjach http://jakoszczedzacpieniadze.pl/negocjacje-techniki-negocjacji-kupno-mieszkania i zobaczyć na co zwracać uwagę przy rozmowach ze sprzedającym.

Poza tym na pewno znasz kogoś, kto zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości – spróbuj go zapytać, od czego zaczynał. Może udzieli Ci cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć pomyłek i zainspirują do ciekawych pomysłów?

Najlepiej zacznij od mieszkań

Przygodę z inwestowaniem najlepiej zacząć od kupna niewielkich nieruchomości sprzedawanych w atrakcyjnych cenach: w przetargach lub na aukcjach komorniczych. Aktualną listę takich okazji cenowych można znaleźć na stronie Listaprzetargow.pl.

Nie znaczy to jednak, że powinieneś od razu kupić mieszkanie już w pierwszym przetargu, w którym zdecydowałeś się wziąć udział. Warto najpierw porozglądać się na rynku, zobaczyć jak się takie przetargi odbywają, poobserwować licytujących i ich decyzje, itp.

Jeśli uda Ci się kupić tanio mieszkanie, wyremontować je i sprzedać z zyskiem, będzie to znak, że następnym razem będziesz mógł zainwestować większą sumę pieniędzy. Będziesz też bardziej wiarygodnym klientem dla banku, który za drugim razem – jeśli bez problemów spłaciłeś pierwszy kredyt – będzie bardziej skory do udzielenia Ci wyższego kredytu.

Przeczytaj również: 5 najczęściej popełnianych błędów przy inwestowaniu w nieruchomości

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcie: Pixabay.com

Zostaw komentarz