Renice, zachodniopomorskie

10 000 000 zł | Obiekt | 2 679,03 m2

Szczegóły

Oferta przeterminowana

  • Cena: 10 000 000 zł
  • Miasto: Renice
  • Powierzchnia: 2 679,03 m2
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Cena za m2: 3 733 zł
  • Ulica:
  • Tryb sprzedaży: Przetarg
  • Wadium: 500 000 zł
  • Numer oferty: 366819X859090101
  • Termin wpłaty wadium: 24-09-2024 - Co to znaczy?

Opis

ZARZĄDU POWIATU W MYŚLIBORZU

z dnia 12 lipca 2024 r.

o pierwszym przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości położonych w obrębie Renice, gmina Myślibórz stanowiących zespół pałacowo-parkowy

Przetarg odbędzie się w dniu 30 września 2024 r. o godzinie 11:00 w pokoju nr 24 Starostwa Powiatowego w Myśliborzu ul. Północna 15.

OPIS: Zespół pałacowy z XIX- wieczną wieżą ciśnień i otaczającym zabudowania parkiem, w którym rosną pomnikowe tuje i dęby piramidalne, został wpisany do rejestru zabytków pod nr rej.: A-337 z 01.02.2008 r.
DZIAŁKA NR 431/23: o powierzchni 5,8256 ha, oznaczona w ewidencji gruntów i budynków użytkiem Br-RIVa, Lzr-RIVa, zabudowana jest budynkiem pałacu, obory, stodoły, garażowo-warsztatowym, wieży ciśnień- nieruchomość wpisana do rejestru zabytków.
Teren działki częściowo utwardzony. Plac przed budynkiem głównym o nawierzchni betonowej z wydzielonymi klombami obsadzonymi krzewami i drzewkami zimozielonymi oraz różnorodnymi roślinami ozdobnymi. Fontanna pośrodku dziedzińca. Teren z tyłu budynku nieutwardzony, poza terenem zabudowanym znajduje się park. Odprowadzanie ścieków do własnej biologicznej oczyszczalni ścieków zlokalizowanej na działce numer 412/2 w odległości ok. 150 m.

Opis terenu parku: skład gatunkowy drzew i krzewów bardzo bogaty. W składzie drzewostanu dominują dęby, topole, daglezje i buki. Rozpiętość wieku drzewostanu określa się w granicach 100-240 lat i więcej. Drzewa w południowej części parku są młodsze i określane w granicach 60-150 lat.

Budynek pałacu: budynek wybudowany na przełomie XIX i XX wieku jako pałac o charakterze rezydencjonalnym. Od 1947 r. pełnił funkcję oświatowo-wychowawczą jako młodzieżowy ośrodek wychowawczo-oświatowy dla chłopców. Budynek wolnostojący, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem (nad częścią budynku poddasze nieużytkowe), podpiwniczony. Budynek charakteryzuje się wieloczłonowym rzutem o kształcie zbliżonym do załamanej litery „L”. Bryła rozczłonowana, na rzucie czterech prostopadłościanów, nakryta dachami dwu i czterospadowymi, urozmaicona elementami architektonicznymi. W obrębie dachu facjatki typu mansardowego oraz w kształcie bawolego oka. Taras ogrodowy ze schodami półokrągłymi. Na wysokości wejścia frontowego umieszczona jest półkolista wieża wyprowadzona w większości z korpusu budynku, nakryta dwupoziomowym dachem stożkowym. W piwnicach znajdują się pomieszczenia magazynowo-techniczne, kotłownia, kuchnia, pralnia, pomieszczenia sanitarne, stolarnia, korytarze. Na parterze mieszczą się pokoje, sala gimnastyczna, jadalnia, klasy lekcyjne, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia magazynowe, korytarze, klatki schodowe, gabinet lekarski. Na pierwszym piętrze usytuowane są klasy lekcyjne, biblioteka, biura, pokoje personelu, pomieszczenia sanitarne, korytarze, klatki schodowe. Drugie piętro zajmują pomieszczenia mieszkalne, pokoje wychowanków i personelu, pomieszczenia sanitarne, gospodarcze, korytarze i klatki schodowe. Budynek wpisany do rejestru zabytków.

Powierzchnia użytkowa: 2679,03 m2

Powierzchnia zabudowy: 1202 m2

Rok budowy: 1890

Stan techniczny budynku średni: ubytki tynków zewnętrznych, zarysowania i zawilgocenie ścian zewnętrznych, niewielkie przecieki pokrycia dachowego, nieszczelna wypaczona stolarka okienna. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 46%.

Budynek obory: budynek wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny z poddaszem. Wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany z cegły ceramicznej pełnej. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej, kryty płytami azbestowo-cementowymi. Strop drewniany. Posadzki betonowe. Drzwi i wrota drewniane. Budynek użytkowany częściowo jako garaże (6 stanowisk) i magazyny do celów ośrodka. Wyposażony w instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną.

Powierzchnia użytkowa: 322,70 m2

Powierzchnia zabudowy: 385 m2

Rok budowy: 1935

Stan techniczny budynku zły. Dach nieszczelny, trwałe uszkodzenia części stropu, uszkodzona stolarka drzwiowa oraz tynki. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 60%.

Budynek wieży ciśnień: wzniesiony w technologii tradycyjnej. Fundamenty kamienne ceglane. Ściany murowane z kamienia i cegły ceramicznej. Dach o konstrukcji drewnianej, kryty blachą. Stropy Kleina i belkowe drewniane. Schody drewniane. Brak instalacji.

Powierzchnia użytkowa: 120,00 m2

Powierzchnia zabudowy: 28,00 m2

Rok budowy: 1890

Stan techniczny zły. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 70%.

Budynek stodoły: jednokondygnacyjny, usytuowany w zwartej zabudowie budynków gospodarczych, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Fundamenty kamienne. Ściany murowane z cegły wapienno-piaskowej. Dach o konstrukcji drewnianej dwuspadowy, kryty papą na deskowaniu. Posadzki: klepisko, na części piasek ubity. Wrota drewniane. Brak instalacji.

Powierzchnia użytkowa: 266,00 m2

Powierzchnia zabudowy: 295,00 m2

Rok budowy: 1890

Stan techniczny zły. Zniszczona i zerwana konstrukcja dachowa łącznie z pokryciem, zawilgocone i uszkodzone mury, uszkodzone wrota drewniane. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 70%.

Budynek garażowo-warsztatowy: jednokondygnacyjny, usytuowany w zwartej zabudowie budynków gospodarczych, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Fundamenty kamienne. Ściany murowane z cegły ceramicznej pełnej. Dach płaski o konstrukcji drewnianej, kryty blachą na deskowaniu z papą. Posadzki betonowe. Wrota drewniane. Brak instalacji.

Powierzchnia użytkowa: 81,10 m2

Powierzchnia zabudowy: 127,00 m2

Rok budowy: 1890

Stan techniczny zły. Zniszczone pokrycie dachowe i stolarka. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 60%.

Piwnice przy wieży ciśnień: pomieszczenia znajdujące się pod ziemią w pobliżu wieży ciśnień. Fundamenty kamienno-ceglane. Strop odcinkowy na belkach stalowych wypełnionych cegłą. Posadzka ceglana. Drzwi drewniane. Okna okratowane. Schody ceglane.

Powierzchnia użytkowa: 101,87 m2

Powierzchnia zabudowy: 120,11 m2

Rok budowy: 1890

Stan techniczny bardzo zły. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 80%.

DZIAŁKA NR 431/14: działka posiada powierzchnię 1,5288 ha, regularny kształt, zbliżony do prostokąta, teren płaski, nieogrodzony, posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Dojazd drogą nieutwardzoną- gruntową. Działka posiada dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, teletechnicznej.
DZIAŁKA NR 412/2: Działka posiada powierzchnię 1,0292 ha. Ma nieregularny kształt, zbliżony do prostokąta. Teren zróżnicowany wysokościowo, nieogrodzona, posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Dojazd drogą nieutwardzoną. Działka posiada dostęp do sieci energetycznej i kanalizacyjnej. Na działce znajduje się biologiczna (trzcinowa) oczyszczalnia ścieków zajmująca powierzchnię około 2500 m2 oraz 8 studni z kręgów betonowych wchodzących w skład oczyszczalni. Oczyszczalnia odbiera ścieki od 20 gospodarstw domowych oraz pałacu. Część porośnięta trzciną stanowi złoże filtracyjne.
DZIAŁKA NR 431/8: Działka o powierzchni 0,0361 ha i nieregularnym kształcie sześcioboku. Teren płaski, częściowo ogrodzony murem z cegły ceramicznej pełnej. Posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działka posiada dostęp do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, teletechnicznej. Działka zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym.
Budynek mieszkalny: wolnostojący, niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Ściany murowane z cegły ceramicznej pełnej, tynkowane. Dach o konstrukcji drewnianej dwuspadowy, kryty dachówką cementową. Okna skrzynkowe. Drzwi płycinowe pełne. Posadzki drewniane. Strop i schody drewniane. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, ogrzewany piecami kaflowymi. Wpisany do rejestru zabytków.

Powierzchnia użytkowa: 86,85 m2

Powierzchnia zabudowy: 114 m2

Rok budowy: 1935

Stan techniczny zły. Budynek nieocieplony, stolarka okienna i drzwiowa zniszczona z kwalifikacją do wymiany, przecieki pokrycia dachowego, zawilgocenia ścian. Budynek obecnie nieużytkowany. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 70%.

Budynek gospodarczy: Niepodpiwniczony, jednokondygnacyjny. Jedną ze ścian przylegający do stodoły, wzniesiony w technologii tradycyjnej. Ściany murowane z cegły ceramicznej pełnej, nieotynkowany. Dach jednospadowy o konstrukcji drewnianej, kryty dachówką cementową. Okna i drzwi drewniane typu inwentarskiego. Budynek wpisany do rejestru zabytków.

Powierzchnia zabudowy: 15 m2

Rok budowy: 1935

Stan techniczny zły. Stopień zużycia technicznego budynku szacuje się na 70%.

PRZEZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI: Obszar na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Myślibórz przyjętym Uchwałą Nr XIV/111/2019 Rady Miejskiej w Myśliborzu z dnia 29 października 2019 r. zapis dla przedmiotowych działek jest następujący: UT- teren usług turystyki i rekreacji (dz. 431/8, częściowo dz. 431/23), ZP- tereny zieleni urządzonej (częściowo dz. 431/23), ZR- tereny łąk, pastwisk i nieużytków (dz. 412/2), US- teren usług sportu i rekreacji (dz. 431/14).
DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NIERUCHOMOŚCI: Powiat Myśliborski nie przyjmuje na siebie odpowiedzialności za pozostałe nieujawnione na mapie zasadniczej media techniczne.
OBCIĄŻENIA NIERUCHOMOŚCI: Na nieruchomości oznaczonej działką numer 431/23 obręb Renice, gmina Myślibórz ustanowione są ograniczone prawa rzeczowe:
-nieodpłatna służebność drogowa polegająca na prawie przechodzenia i przejeżdżania przez nieruchomość na rzecz współwłaścicieli działki nr 431/10;

-nieodpłatna i na czas nieokreślony służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu, przejazdu i przepędzania zwierząt w celu dostępu do drogi publicznej graniczącej z nieruchomością obciążoną na rzecz współwłaścicieli działki nr 431/10;

-nie wyklucza się niezinwentaryzowanych obiektów inżynierii środowiska (sieci wod.-kan.).

W stosunku do działki numer 431/23 (dawniej dz. 431/11) położonej w obrębie Renice, gmina Myślibórz Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim pod sygnaturą X Ns 60/24 prowadzi postępowanie sądowe o ustanowienie drogi koniecznej.

ZWOLNIENIE Z PODATKU VAT: Sprzedaż nieruchomości oznaczonej numerem 431/14 obręb Renice, gmina Myślibórz zwolniona jest z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r., poz. 361 t.j.).
Nieruchomości oznaczone numerami 431/23, 431/8, 412/2 obręb Renice, gmina Myślibórz zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Należy zaznaczyć, że zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ma charakter zwolnienia fakultatywnego, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy:

Image things

Renice, zachodniopomorskie

75 525 zł | Mieszkanie | Kawalerka | 40,34 m2

  • cena: 75 525 zł
  • 1 872 za m2