5 powodów, dla których warto kupić mieszkanie od syndyka
Głosów: 8 (śr. 5)

Kupno nieruchomości od syndyka to transakcja bezpieczna i szczegółowo opisana w przepisach prawa. Na taką transakcję bez problemu uzyskamy też kredyt bankowy.

Kupując mieszkanie od syndyka masy upadłościowej, jesteśmy w stanie nabyć nieruchomość w korzystnej cenie, często znacznie poniżej jej ceny rynkowej. Jest co najmniej pięć powodów, dla których warto to zrobić.

Oferty przetargów i licytacji z całej Polski – przejrzyj aktualne ogłoszenia na sprzedaż mieszkań

1. Bezpieczeństwo

Kupno mieszkania od syndyka to transakcja w pełni bezpieczna, szczegółowo opisana w prawie upadłościowym i naprawczym. Całym postępowaniem upadłościowym kieruje sędzia-komisarz, czyli sędzia sądu rejonowego wydziału gospodarczego.

Sprzedaż mieszkania przez syndyka ma walory sprzedaży egzekucyjnej, a więc nabywca staje się właścicielem nieruchomości bez żadnych obciążeń hipotecznych. W momencie sprzedaży nieruchomości wygasają również wszelkie prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ujawnione w księdze wieczystej.

2. Atrakcyjna cena

Kupując mieszkanie od syndyka możemy trafić na prawdziwą okazję cenową i nabyć mieszkanie znacznie poniżej ceny rynkowej. Oczywiście, nie zawsze tak jest, ale takie okazje naprawdę często się zdarzają.

Aby „upolować” nieruchomość w korzystnej cenie, trzeba przede wszystkim systematycznie śledzić rynek. Dużą pomocą służy tu nasza strona internetowa Listaprzetargow.pl, na której można znaleźć wszystkie nowo pojawiające się oferty nieruchomości, zarówno oferowanych przez syndyków, jak i gminy, spółdzielnie mieszkaniowe czy przedsiębiorstwa, a także mieszkań wystawionych na licytacje komornicze.

3. Łatwość uzyskania kredytu

Wbrew powszechnej opinii, uzyskanie kredytu na mieszkanie kupowane od syndyka wcale nie jest trudne. Wręcz przeciwnie, są banki, które chętnie udzielają pożyczek pod tego typu inwestycje.

Dzieje się tak głównie dlatego, że stan prawny nieruchomości oferowanych na sprzedaż przez syndyka jest zazwyczaj bardzo przejrzysty, z mocy prawa przy sprzedaży takiej nieruchomości wykreślane są obciążenia hipoteczne, a nieruchomości posiadają gotowe operaty szacunkowe.

Niektóre banki wydają też – jeszcze przed licytacją – wstępną decyzję kredytową oraz udzielają tzw. promesy kredytowej, czyli pisemnego przyrzeczenia, że po spełnieniu warunków i dostarczeniu określonych dokumentów kredyt w danej wysokości zostanie przyznany.

4. Mieszkanie bez obciążeń

Kupując nieruchomość od syndyka stajemy się jej właścicielem bez różnego rodzaju obciążeń hipotecznych. Dokonując takiego zakupu nie ponosimy bowiem odpowiedzialności za zobowiązania upadłego, zarówno te, które powstały przed ogłoszeniem upadłości, jak i po jej ogłoszeniu. Nie odpowiadamy także za zobowiązania podatkowe upadłego.

Ale to nie wszystko. W momencie zakupu nieruchomości od syndyka wykreśleniu podlegają ustanowione na nieruchomości zabezpieczenia, w tym przede wszystkim hipoteki i służebności osobiste.

Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich zabezpieczeń. W mocy pozostają m.in. służebność drogi koniecznej, służebność przesyłu oraz służebność ustanowiona w sytuacji przekroczenia granic podczas wznoszenia budowli czy innego urządzenia.

Przeczytaj: Upadłość konsumencka a sprzedaż nieruchomości przez syndyka

5. Brak problemów z lokatorami przy upadłości konsumenckiej

Kupno mieszkania od syndyka nie daje samo z siebie podstawy do wyeksmitowania zamieszkujących w nim osób. Jeśli zatem mieszkańcy nie chcą wyprowadzić się „po dobroci”, konieczny jest nakaz eksmisji z klauzulą wykonalności, gdyż dopiero taki tytuł uprawnia komornika do przeprowadzenia eksmisji.

Eksmisja dodatkowo komplikuje się, jeśli wśród zamieszkujących lokal jest osoba małoletnia lub niepełnosprawna – wtedy istnieje konieczność wytoczenia kolejnego postępowania.

Na szczęście sytuacja staje się o wiele prostsza w sytuacji, gdy mieszkanie sprzedawane jest w ramach upadłości konsumenckiej. Regulujące te kwestie przepisy stanowią bowiem, że jeśli konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, z sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości za okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

W związku z tym, że upadły otrzymuje środki na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych, zazwyczaj nie ma problemu z opuszczeniem przez niego mieszkania. Co więcej, ze środków masy upadłości zostaje pokryty koszt przeprowadzki upadłego, co nadzoruje syndyk. A więc na dzień zawarcia umowy sprzedaży lokal powinien być pusty i przygotowany do wydania nabywcy.

Kupno mieszkania lub domu od syndyka może być zatem bardzo korzystną inwestycją. Zarówno wówczas, gdy poszukujemy lokalu na własne potrzeby, jak i wtedy, gdy taki zakup traktujemy jako inwestycję (np. w tzw. flipy). Szczegółowo o tym, jak wygląda procedura kupna nieruchomości od syndyka, pisaliśmy w artykule „Jak kupić mieszkanie od syndyka – poradnik krok po kroku”.

Jednak należy pamiętać, aby do każdej transakcji podchodzić indywidualnie, koniecznie obejrzeć lokal przed przystąpieniem do licytacji i nigdy nie dać się ponieść emocjom w jej trakcie.

Przeszukaj bazę 1504 okazji na zakup mieszkania na ListaPrzetargow.pl »

Zdjęcia: Picjumbo.com.

Zostaw komentarz